< Powrót
10
grudnia 2015
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
arch. Zygfryda Perlickiego

50 lat pomorskiego żeglarstwa: Zygfryd Perlicki

Pomorski Związek Żeglarski ma już 50 lat. Z okazji jubileuszu przypominamy ludzi, zjawiska, imprezy, które zapisały się w jego historii.

W 1957 roku wygrał Kieler Woche, w 1972 roku zajął 8 miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium, a w 1973 roku wystartował w wokółziemskich regatach The Whitbread Round the World Race. Mowa oczywiście o Zygfrydzie „Zydze” Perlickim, jednym z najsłynniejszych polskich żeglarzy.

Urodził się w Gdyni 26 stycznia 1932 roku w rodzinie Wielkopolan, która przyjechała nad morze za chlebem. Podczas II wojny światowej Perliccy uniknęli wysiedlenia, a o edukację dzieci dbał ojciec, Władysław. Pierwszy raz Zygfryd zetknął się z żeglarstwem w 1945 roku, kiedy wstąpił do II Morskiej Drużyny Harcerskiej w Harcerskim Ośrodku Morskim w Gdyni. W tym samym roku zdobył stopień żeglarza, a rok później sternika jachtowego.

W 1955 roku Zyga Perlicki z Juliuszem Sieradzkim zwyciężyli w regatach w klasie Star w Czechosłowacji, pierwszych zagranicznych regatach z udziałem Polaków po najcięższych latach stalinizmu. Dwa lata później gdyński żeglarz poprowadził do zwycięstwa jacht „Kapitan” w słynnym Kieler Woche. Perlicki triumfował również na polskich wodach, gdzie dwukrotnie zwyciężał w mistrzostwach Polski jachtów klas morskich, a w klasie Star tytuł mistrza Polski zdobywał aż siedmiokrotnie.

Lata 70. to kolejne pasma sukcesów. W 1972 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium, w których startował z ze Stanisławem Stefańskim i Józefem Błaszczykiem, w klasie Soling, zajął 8 miejsce. Był to najlepszy start polskich żeglarzy na olimpiadzie aż do złotego medalu Mateusza Kusznierewicza w klasie Finn w 1996 roku w Atlancie.

W 1973 roku Yacht Klub „Stal” Gdynia zaproponował Perlickiemu kierowanie jachtem „Copernicus” podczas wokółziemskich regat The Whitbread Round the World Race. W wyścigu jacht zajął 11 miejsce, a żeglarz otrzymał nagrodę „Rejs Roku – Srebrny Sekstant”. W 1977 i 1979 roku Perlicki wziął udział w Admiral’s Cup na jachtach „Hajduk” i „Hadar”.

Po zakończeniu kariery sportowej Zygfryd Perlicki m.in. kierował Morskim Ośrodkiem Szkolenia Regatowego Polskiego Związku Żeglarskiego przy Yacht Klubie Polski Gdynia. Otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, tytuł Żeglarza Regatowego XX wieku i medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za wybitne zasługi dla Gdyni.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ