< Powrót
3
września 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Zatoki Gdańskiej
Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej w 2018 roku zgromadziła 107 jednostek.

68. Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej coraz bliżej

Miesiąc pozostał do 68. Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej – jednych z największych polskich regat morskich. Zapisy już trwają!

Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej narodziła się w 1952 roku z inicjatywy Sekcji Żeglarskiej Związkowego Klubu Sportowego „Stal” – protoplasty dzisiejszego Yacht Klub „Stal” Gdynia. Od blisko 70 lat regaty nieprzerwanie się rozwijają i gromadzą na starcie coraz więcej jednostek. Tym, co wyróżnia Błękitną Wstęgę, jest formuła australijska – zwycięża pierwszy jacht na mecie, a udział może wziąć każda jednostka – zarówno regatowa, turystyczna, jak i sportowa.

W zeszłym roku w Błękitnej Wstędze wystartowało 107 jachtów, a organizatorzy mają nadzieję, że teraz będzie ich jeszcze więcej. Wśród zgłoszonych skipperów jest m.in. Paweł Wilkowski, regatowiec i organizator cyklu imprez w formule doublehanded i Aleksandra Emche – pierwsza w historii kobieta dowodząca „Zawiszą Czarnym”. W regatach najpewniej popłynie też Jacek Noetzel, komandor UKS Navigo Sopot i pięciokrotny zdobywca Błękitnej Wstęgi.

– Wystartuję na tej samej łódce co zawsze, czyli na katamaranie A-klasy Exploder – tłumaczy Jacek Noetzel. – Pływa ona na foilach i jeżeli będą odpowiednie warunki, to osiąga bardzo duże prędkości. Dla mnie najlepiej, jeżeli wiatr będzie o sile 8-12 węzłów.

Start do tegorocznych regat odbędzie się w sobotę 5 października o godzinie 11. O 15.30 w hangarze Yacht Klubu „Stal” Gdynia rozpocznie się Sailors Party, a o 18 ogłoszone zostaną wyniki i rozdane nagrody.

Zgłoszenia do Błękitnej Wstęgi są przyjmowane do piątku 4 października. Jednostki uczestniczące w regatach zostaną podzielone na pięć grup – o długości ponad 12 metrów, od 9 do 12 metrów, do 9 metrów, wielokadłubowce i jachty mieczowe.

Partnerem Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej jest Pomorski Związek Żeglarski, a patronem medialnym portal Żeglarski.info

Strona regat

Formularz zgłoszeniowy

PODZIEL SIĘ OPINIĄ