< Powrót
28
września 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
70. Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej

70. Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej już w sobotę

Tradycyjnie w pierwszą sobotę października odbędzie się 70. Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej, jeden z najsłynniejszych polskich wyścigów morskich. Do regat można się jeszcze zapisywać!

70. Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej to bez wątpienia jedne z niewielu regat w Polsce, które można określić jako kultowe. Organizowany od 1952 roku przez Yacht Klub Stal Gdynia wyścig jest ukoronowaniem sezonu żeglarskiego na Zatoce Gdańskiej. Stąd każdego roku biorą w nim udział setki zawodników. W ubiegłym roku w 69. Błękitnej Wstędze Zatoki Gdańskiej wystartowało 116 jachtów, a zwycięzcą został jacht Volvo Ocean 65 „Sailing Poland” ze sternikiem Maciejem Marczewskim. Jak będzie w tym roku?

– Zgłosiło się już 65  jachtów, a spodziewamy się tradycyjnie ponad setki – mówi Kajetan Kilanowski z Yacht Klubu Stal Gdynia. – Można się jeszcze zgłaszać, więc serdecznie zapraszamy.

Na liście startowej regat są już m.in. „Copernicus” – jacht, który w latach 1973-1974 wziął udział w wokółziemskim wyścigu Whitbread Round the World Race oraz regatowa „Aquila” ze sternikiem Czesławem Perlickim – zdobywcą Błękitnej Wstęgi w 1970 roku i żeglarzem, który najprawdopodobniej najczęściej w historii startował w tych regatach.

Jednostki rywalizować będą w pięciu grupach: I grupa – jachty o długości ponad 12 metrów, II grupa – jachty o długości od 9 do 12 metrów, III grupa – jachty o długości do 9 metrów, IV grupa – wielokadłubowce i V grupa – jachty mieczowe. Zwycięzcą regat, którego imię i nazwisko zostanie wyhaftowane na pamiątkowej wstędze, zostanie pierwszy jacht na mecie.

Start 70. Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej zaplanowano w sobotę 2 października o godzinie 11. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród odbędzie się o godzinie 18.

Zawody odbędą się w pełnym reżimie pandemicznym.

Organizatorem 70. Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej jest Yacht Klub Stal Gdynia, partnerem Pomorski Związek Żeglarski, a patronem medialnym portal Żeglarski.info.

Strona regat

PODZIEL SIĘ OPINIĄ