< Powrót
29
maja 2017
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

70 lat Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego MW

Uroczysty apel, wręczenie odznaczeń, pokaz filmu i koncert szantowy – tak w poniedziałek, 29 maja obchodzono 70. rocznicę powstania Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej.

Choć oficjalnie powstał 28 maja 1947 roku jako Morski Ośrodek Sportów Wodnych Marynarki Wojennej, tradycje czerpie z założonego w 1933 roku Oficerskiego Yacht Clubu. Okrągła rocznica była okazją do wspomnień, podsumowań i odznaczeń.

W spotkaniu wzięli udział marynarze, żeglarze i przyjaciele OSŻMW, m.in. szef Sztabu 3 Flotylli Okrętów Wojciech Sowa, Halina Cześnik – żona pierwszego komendanta i budowniczego Ośrodka, Czesława Cześnika, szefowie szkolenia i dowódcy jednostek Marynarki Wojennej oraz byli komendanci Ośrodka.

– Podsumowując trzeba spojrzeć na to, co przed dziobem, na kursie, którym płyniemy – mówił Maciej Osika, komendant OSŻMW. – Widzę co prawda wzburzone morze, parę rejonów ścieśnionych i konieczność dokładnego nawigowania, ale nie ma niebezpieczeństwa co do przebiegu rejsu i dalszego płynięcia obranym kursem. Z taką załogą, która dzisiaj służy w Ośrodku, jestem gotów do opłynięcia świata.

Podczas uroczystego apelu marynarzom zaangażowanych w działanie Ośrodka wręczono m.in. odznakę Zasłużony żołnierz RP, odznakę honorową Marynarki Wojennej i pamiątkową Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej.

Po uroczystym apelu zgromadzeni goście mieli okazję zobaczyć film o Ośrodku, wyprodukowany przez Studio Filmowe Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera”, w którym znalazły się archiwalne zdjęcia, rozmowy z pracownikami i życzenia od 93-letniego komandora Czesława Cześnika. Obchody 70-lecia zakończył koncert Zespołu Wokalnego Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera”.

– Przed nami szkolenia żeglarskie i motorowodne, 52 rejsy, przede wszystkim po portach polskiego wybrzeża – mówi Maciej Osika. – Rocznie przez nasz Ośrodek przechodzi około 500 osób. A na 70. urodziny trzeba nam życzyć bezpiecznego kontynuowania kursu, którym płyniemy.

Morski Ośrodek Sportów Wodnych powołany 28 maja 1947 roku decyzją ministra obrony narodowej – od 1973 roku funkcjonuje jako Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej. W 1974 roku w gdyńskiej marinie otwarty został pawilon żeglarski Ośrodka, w którym mieści się on do dzisiaj. Na przestrzeni 70 lat kadra przeprowadziła 10 000 rejsów służbowych i przeszkoliła podczas kursów i szkoleń żeglarskich oraz motorowodnych 71 000 osób. Komendantem ośrodka jest Maciej Osika.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ