< Powrót
2
września 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
71. Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej
Rok temu w 70. Błękitnej Wstędze Zatoki Gdańskiej wystartowało 118 jachtów.

71. Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej już za miesiąc

Rozpoczęły się zapisy do jednego z najważniejszych polskich wyścigów morskich. W sobotę 1 października odbędzie się 71. Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej.

Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej została zorganizowana po raz pierwszy blisko 70 lat temu, w niedzielę 28 września 1952 roku, przez Sekcję Żeglarską Związkowego Klubu „Stal” przy Stoczni Gdyńskiej. „Żeglarze zakończyli sezon regatami o >>Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej<<” – tak zatytułował relację „Dziennik Bałtycki”. Zapewne ani uczestnicy, którzy wystartowali na 25 jachtach, ani organizatorzy nie przypuszczali, że kilkadziesiąt lat później będzie to jedna z najważniejszych polskich imprez żeglarskich.

Obecnie Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej co roku gromadzi ponad sto jednostek i kilkuset żeglarzy, którzy wyścigiem w formule australijskiej – kto pierwszy, ten lepszy – chcą symbolicznie zakończyć sezon regatowy na Pomorzu. 71. edycja nie będzie wyglądała inaczej i na starcie ponownie zobaczymy słynne jachty i utytułowanych żeglarzy.

– Jak będą odpowiednie warunki wiatrowe, to oczywiście zamierzam wystartować – mówi Jacek Noetzel, komandor UKS Navigo Sopot i sześciokrotny zwycięzca regat, który pływa na katamaranach A-class. – O zwycięstwo nie będzie jednak łatwo – wielu naszych zawodników, w tym ubiegłoroczny zdobywca Błękitnej Wstęgi Robert Graczyk, zaczęło pływać na Ćmach. Kiedy mają sprzyjające warunki, bardzo trudno z nimi wygrać.

Jednostki tradycyjnie rywalizować będą w pięciu grupach: I grupa – jachty o długości ponad 12 metrów, II grupa – jachty o długości od 9 do 12 metrów, III grupa – jachty o długości do 9 metrów, IV grupa – wielokadłubowce i V grupa – jachty mieczowe. Zwycięzcą regat, którego imię i nazwisko zostanie wyhaftowane na pamiątkowej wstędze, zostanie sternik pierwszego jachtu na mecie. Tradycyjnie Czerwoną Latarnią Zatoki Gdańskiej nagrodzony zostanie ostatni jacht, który przetnie linię mety.

71. Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej wystartuje w sobotę 1 października o godzinie 11. O 15.30 w namiocie przy siedzibie Yacht Klubu Stal rozpocznie się Sailors Party dla uczestników regat. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród zaplanowane jest na godzinę 18.

Organizatorem regat jest Yacht Klub Stal Gdynia, partnerem Pomorski Związek Żeglarski, a patronem medialnym portal Żeglarski.info.

Strona regat

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
3
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ