< Powrót
26
sierpnia 2017
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Jarosław Cieślak, autor książki „Omega”.

75 lat Omegi – uroczystość w Pucku

Trwające w Pucku Mistrzostwa Polski w klasie Omega są okazją do świętowania 75-lecia powstania tej najsłynniejszej polskiej konstrukcji regatowej, przez wielu uznawanej za naszą klasę narodową. Zarząd Stowarzyszenia Polski Związek Klasy Omega, jego członkowie i uczestnicy regat spotkali się w sobotę 26 sierpnia, by uhonorować osoby szczególnie zasłużone dla całego środowiska.

Pamiątkowe statuetki, będące wyrazem wdzięczności za działalność w stowarzyszeniu, otrzymali Piotr Marcyaniuk, mierniczy klasy Omega oraz Krzysztof Witczak, sędzia regatowy. Tytuły honorowych członków Związku nadano Remigiuszowi Bieguńskiemu i Jerzemu Rosickiemu. Piotr Marcyaniuk nagrodzony został także statuetką za wspieranie klasy Omega podczas Akademickich Mistrzostw Polski, na których prowadzi pomiary w klasie Omega i popularyzuje tę klasę wśród młodych żeglarzy.

– Wczoraj drukarnię opuściła książka Jarosława Cieślaka pod tytułem „Omega” – mówił do zgromadzonych Daniel Sokołowski, prezes Polskiego Związku Klasy Omega. – To reedycja publikacji sprzed pięciu lat, w której autor udokumentował historię klasy Omega. Niebawem książka trafi do dystrybucji za pośrednictwem księgarni internetowych.

Obecny na uroczystości Jacek Cieślak wspominał, jak doszło do powstania tego wydawnictwa.

– Do napisania książki zainspirowało mnie kilku kolegów – opowiadał autor. – Było to jakieś sześć lat temu podczas regat w Żywcu. W tamtym czasie nasza strona internetowa miała zakładkę pod nazwą „relacje z regat”. Wrzucaliśmy tam informacje o tym, jak przebiegały kolejne zawody. I tak od słowa, do słowa, koledzy powiedzieli: „Skoro już tak opisujesz to wszystko, to może napisałbyś książkę o Omegach”. Uznałem, że to dobry pomysł i zabrałem się do pracy. Szczęśliwie książka ujrzała światło dzienne, a teraz mam w ręku jej drugie wydanie. Wierzę, że kiedy spotkamy się za kolejne pięć lat, będziemy mówić o trzeciej edycji. Będzie bogatsza nie tylko o kolejne pięć lat historii klasy, ale i rozdział o Omedze jako klasie szkoleniowej. Niestety teraz nie zdążyłem z ukończeniem rozdziału przed premierą książki.

Ale drugie wydanie pracy Jacka Cieślaka jest i tak bogatsze od pierwszej edycji. Zawiera uzupełniony i poprawiony rozdział dotyczący przepisów klasowych. Ponadto dołączono nowe – poświęcony sylwetkom znanych zawodników pływających na Omegach, którzy ścigali się w przeszłości na innych klasach i osiągali najwyższe laury oraz tym, którzy święcili triumfy na morzach i oceanach, ale wychowali się właśnie w klasie Omega. Pojawił się rozdział o podróżach, czyli o tym, na jakich akwenach zagranicznych pływały Omegi.

Uczestnicy spotkania w Pucku podziękowali Jackowi Cieślakowi za jego pracę gromkimi oklaskami, a pierwsze egzemplarze książki trafiły do rąk czytelników, w tym osób, które przyczyniły się do sfinansowania jej edycji i druku.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ