< Powrót
27
kwietnia 2016
Tekst:
dol
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Matka chrzestna Joanna Dec-Galuk z firmy Roca nadaje jachtowi imię.

77racing – nowe wyzwanie

Dzisiaj, 27 kwietnia team żeglarski 77racing zainaugurował oficjalnie sezon 2016 prezentując nową jednostkę. To pierwszy w Polsce projekt sportowy bazujący na ekstremalnym katamaranie Flying Phantom. Uroczystość połączona z chrztem jachtu odbyła się w sopockim hotelu Mera Spa.

Ważący 155 kg katamaran to nowoczesna, karbonowa konstrukcja wyposażona w hydroskrzydła. Zastosowane rozwiązania pozwalają latać na granicy wody i powietrza, i osiągać prędkości do 35 węzłów, co czyni ją obecnie jedną z najszybszych jednostek w Polsce.

– W tym sezonie nastawiamy się głównie na starty w Polsce – opowiadał pomysłodawca przedsięwzięcia i szef teamu, Piotr Tarnacki. – To jedyna taka łódka w kraju, więc skupimy się na kategorii Open, wystartujemy na przykład w Błękitnej Wstędze Zatoki Gdańskiej. Ale regatowy debiut jednostki szykujemy na połowę maja w Gdyni. Poza tym chcemy pływać we wszystkich możliwych regatach krajowych – na Zalewie Włocławskim, na Solinie, na Mazurach, no i oczywiście na imprezach w Trójmieście.

Matkami chrzestnymi jednostki zostały Izabela Roszkowska-Augustyniak i Joanna Dec-Galuk, nadając katamaranowi imię „Volvo Roca”. Kmdr Edward Kinas, wiceprezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, odczytał list informujący o objęciu 77 Racing patronatem PoZŻ.

Ultranowoczesny katamaran pozwoli załodze na skuteczną i wyrównaną rywalizację w regatach, gdzie liczy się prędkość i przebycie trasy w jak najkrótszym czasie.

– To dla mnie nowe wyzwanie – mówił Piotr Tarnacki. – Nowa jednostka pozwoli nam na starty i zdobycie podium we wszystkich najważniejszych regatach kategorii Open w Polsce.

Piotr będzie tworzyć załogę razem z bratem Przemysławem, który na co dzień rywalizuje w formule match racing. Jego zdaniem świat zaczyna ścigać się na katamaranach, a ten projekt pozwoli załodze szlifować umiejętności i wykorzystać je na większych jednostkach, takich jak M32, m.in. podczas największej imprezie żeglarskiej w Polsce – Sopot Match Race 2016.

Poza braćmi Tarnackimi trzon załogi 77 racing będą tworzyć Maciej Marczewski, znany i doświadczony żeglarz oceaniczny, uczestnik wielu prestiżowych regat wielokadłubowców oraz Maciej Ruwiński, żeglujący ostatnio w klasie Micro.
Bazą katamaranu będzie Marina Gdynia.

Nowy projekt nie byłby możliwy bez wsparcia ze strony sponsorów. – To dzięki partnerom Roca Polska i Volvo Car Poland oraz pozostałym, udało się zrealizować marzenia i dalej rozwijać nasze pasje – uważa Piotr Tarnacki.

Strona internetowa teamu: http://77racing.pl/ 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ