< Powrót
22
lipca 2020
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
mat. prasowe
PolSailing 2020

8 edycja PolSailing 2020: można się zgłaszać do programu

PolSailing 2020, czyli Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej wystartował! Polski Związek Żeglarski, który wraz z Ministerstwem Sportu jest organizatorem programu, rozpoczął nabór do jego 8 edycji.

PolSailing to kompleksowy program wsparcia i popularyzacji żeglarstwa, dedykowany nie tylko dzieciom i młodzieży, ale też całym rodzinom. Obejmuje szkolenie zarówno teoretyczne, jak i praktyczną naukę żeglowania na łódkach typu Optimist oraz deskach windsurfingowych pod okiem wykwalifikowanych trenerów. Zajęcia na wodzie uzupełnione będą aktywnościami na lądzie: warsztatami, spotkaniami moderowanymi, grami sprawnościowymi i zabawami terenowymi. Uczestnicy otrzymają podręcznik „ABC Optimista” lub „ABC windsurfingu”, kartę umiejętności uczestnika, a na koniec certyfikat Zdolnego Żeglarza.

– Pomimo trudnej rzeczywistości, udało się jednak zorganizować zajęcia w ramach programu PolSailing – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.To bardzo ważny program upowszechniający żeglarstwo, pokazujący dzieciom i ich rodzicom, że nasz sport może stać się pasją, przygodą, a nawet stylem życia. Dzisiaj niezwykle ważne jest, aby dzieci inspirować, wskazywać im drogę. Tą drogą może być żeglarstwo.

Zajęcia w klasie Optimist prowadzone będą w Bolesławcu, Częstochowie, Kaliszu, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Sosnowcu, Sławie, Świeciu, Toruniu, Trzebieży, Warszawie, Włocławku i we Wrocławiu. Edukacją w windsurfingu zajmą się ośrodki w Kaliszu, Poznaniu i w Warszawie. Zajęcia w klasie Optimist skierowane są do dzieci w wieku 7-10 lat (roczniki 2010-2013), na zajęcia w windsurfingu organizatorzy zapraszają zaś dzieci w wieku 9-12 lat (roczniki 2008-2011).

– W naszych działaniach bardziej stawiamy na jakość niż na ilość – zapewnia Maciej Szafran, koordynator programu PolSailing. – W tym roku wyróżnimy najbardziej zaangażowane dzieci poprzez dodatkowe, bezpłatne szkolenie. To będzie 30 godzin merytorycznych zajęć pod roboczą nazwą „absolwent PolSailing”, celem identyfikacji talentów sportowych oraz wzmocnienia działań naborowych do klubów i sekcji żeglarskich. Działamy dalej z zapałem, aby żeglarstwo znalazło nowych odbiorców, a aktualni mistrzowie swoich następców. Drodzy rodzice, nie musicie wyjeżdżać daleko, aby odkryć przed waszymi dziećmi wielką żeglarską przygodę – żeglarstwo jest dla każdego! Zapraszam na pokład programu PolSailing.

Aby zarejestrować się do Programu należy na stronie polsailing.pl zapoznać się z regulaminem, a następnie uzupełnić dane  i przesłać zgłoszenie. Efektem prawidłowej rejestracji będzie otrzymanie potwierdzenia mailowego oraz zestawu dokumentów. Następnie należy czekać na kontakt koordynatora regionalnego, po ustaleniach z którym należy uzupełnić, podpisać i dostarczyć do niego dokumenty.

Tak jak w ubiegłym roku odbędą się także regionalne imprezy PolSailing Day – w indywidualnych terminach dla każdego ośrodka edukacji. Nie zabraknie zajęć dla całych rodzin pod hasłem „PolSailing Cała Rodzina pod Żaglami za Miastem”. Imprezy te, zgodnie z przeznaczeniem dotacji Ministerstwa Sportu, będą realizowane na obszarach wiejskich.

– Chciałbym bardzo podziękować naszym partnerom, którzy włączyli się w działania na rzecz upowszechniania żeglarstwa w ramach programu PolSailing – dodaje Tomasz Chamera. – Bardzo mnie cieszy wielowymiarowa współpraca między Polskim Związkiem Żeglarskim, Ministerstwem Sportu, władzami samorządowymi oraz Okręgowymi Związkami Żeglarskimi. Wszyscy doskonale rozumiemy potrzebę pracy u podstaw. W kraju z dostępem do morza, z tak wieloma akwenami śródlądowymi, upowszechnianie żeglarstwa to dla nas misja i priorytet działania.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ