< Powrót
5
października 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
mat. prasowe
Mini Transat
Michał Weselak podczas regat Mini en Mai.

87 samotników wystartowało w Mini Transat 2019

W sobotę 5 października o godzinie 10.30 w La Rochelle rozpoczęły się regaty samotników Mini Transat. W zmaganiach bierze udział jeden Polak – Michał Weselak.

O blisko dwa tygodnie opóźnił się start transatlantyckich regat samotników Mini Transat. Pierwotnie impreza miała rozpocząć się w niedzielę 22 września, jednak na przeszkodzie stanęły fatalne warunki pogodowe – bardzo silny wiatr i wysokie fale. Ostatecznie dopiero w sobotę 5 października o godzinie 10.30 87 samotników z całego świata rozpoczęło rywalizację.

W tegorocznej edycji najliczniejszą nacją są Francuzi, ale licznie reprezentowane są też m.in. Włochy, Hiszpania i Belgia. Jest też jeden Polak – Michał Weselak, gdański regatowiec, instruktor i mierniczy jachtów ORC. Wśród uczestników jest też spora rozpiętość wieku – najmłodsza zawodniczka – Violette Dorange – ma 18 lat, a najstarszy, Georges Kick, 64 lata. Uczestnicy ścigają się na jachtach Mini 650, na jednej z dwóch klas: jednostek seryjnych (Série) lub prototypowych (Proto). Trasa regat liczy ponad 4000 Mm i składa się z dwóch etapów. Pierwszy, liczący około 1350 Mm, biegnie z La Rochelle do Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich, a drugi – który rozpocznie się 2 listopada – z Las Palmas do Le Marin na Martynice.

Mini Transat

Mini 650 u wybrzeży La Rochelle.
Fot. Breschi/Mini Transat La Boulangere 2019

W poprzedniej edycji w 2017 roku Erwan Le Draoulec, zwycięzca w klasie Série, ukończył regaty w 24 dni, 19 godzin, 6 minut i 30 sekund, a Ian Lipinski, najlepszy w klasie Proto, w 22 dni, 23 godzin, 52 minuty i 46 sekund.

Zmagania samotników można śledzić na trackingu.

Strona Mini Transat 2019.

Michał Weselak, ur. w 1987 roku gdański żeglarz, mierniczy jachtów ORC i instruktor. Jest absolwentem gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. Ma na koncie przepłyniętych ponad 10 000 Mm po Bałtyku, Adriatyku i Morzu Północnym oraz starty w najważniejszych polskich regatach morskich. W Mini Transat startuje w klasie Proto na jachcie „961”.

Mini Transat to transatlantyckie regaty samotników na 6,5 metrowych jachtach. Ich trasa biegnie pomiędzy Francją a Karaibami, z przystankiem na Maderze lub Wyspach Kanaryjskich. Pierwsza edycja została przeprowadzona w 1977 roku, a kolejne organizowane są co dwa lata. W 1977 roku wystartował w nich Kazimierz „Kuba” Jaworski (drugie miejsce), w 2007 roku Jarosław Kaczorowski (dziewiętnaste miejsce), a w 2011 i 2015 roku Radosław Kowalczyk (w pierwszych regatach dwudzieste szóste miejsce w klasie Proto, drugich nie ukończył – jacht uległ zniszczeniu po zderzeniu z niezidentyfikowanym obiektem).

PODZIEL SIĘ OPINIĄ