< Powrót
2
października 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Józef Unrug

Admirał Józef Unrug spoczął w Gdyni

Legendarny przedwojenny dowódca Floty w Gdyni, wiceadmirał Józef Unrug, we wtorek 2 października spoczął na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu.

Podróż prochów Józefa Unruga i jego żony Zofii do Polski rozpoczęła się 24 września z francuskiego Montrésor, gdzie wiceadmirał spoczywał od 1973 roku. Po uroczystym pożegnaniu zostały one przewiezione na pokład ORP Generał Tadeusz Kościuszko. W niedzielę 30 września jednostka w asyście innych okrętów Marynarki Wojennej wpłynęła do Helu.

W poniedziałek 1 października w Helu odbyły się pierwsze uroczystości, po których prochy Józefa i Zofii Unrugów zostały przewiezione do Gdyni i wystawione w Kościele Garnizonowym Marynarki Wojennej. Tam we wtorek o godzinie 10 rozpoczęła się msza święta pogrzebowa, po której ulicami Oksywia ruszył kondukt na Cmentarz Marynarki Wojennej.

W uroczystościach na Cmentarzu Marynarki Wojennej wzięli udział m.in. rodzina admirała, prezydent Polski Andrzej Duda, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, parlamentarzyści, władze Gdyni i setki mieszkańców Pomorza. Jej pierwszym akcentem było odczytanie postanowienia o pośmiertnym awansowaniu Józefa Unruga na stopień admirała floty i wręczenie aktu mianowania na ręce Krzysztofa Unruga, wnuka admirała. Następnie egzekwie nad trumnami odprawił biskup polowy Wojska Polskiego ks. Józef Guzdek.

– Admirał Józef Unrug, polski marynarz z wyboru, wielki patriota i bohater naszego narodu – dziękuję, że może spocząć tutaj razem ze swoją małżonką i towarzyszką życia – mówi Andrzej Duda. – Jestem przekonany, że to dla nich ważne, a tym samym ważne dla rodziny, a tym samym dla nas wszystkich.

Po przemówieniu prezydenta prochy Józefa Unruga i jego żony spoczęły w specjalnie zaprojektowanej i zbudowanej Kwaterze Pamięci, obok szczątków jego podkomendnych – Stanisława Mieszkowskiego, Zbigniewa Przybyszewskiego i Jerzego Staniewicza – którzy zostali rozstrzelani przez komunistów w 1952 roku w tzw. procesie komandorów.

Admirał Józef Unrug, 1884-1973, był jedną z najważniejszych postaci w historii polskiej Marynarki Wojennej. Od 1918 r. był zaangażowany w budowę polskiej floty, na czele której stanął w 1925 roku. W sierpniu 1939 r. mianowany został dowódcą Obrony Wybrzeża, a broniony przez niego Hel skapitulował dopiero 1 października. Mimo doskonałej znajomości języka niemieckiego odmówił przejścia na stronę III Rzeszy i resztę wojny spędził w obozach jenieckich. Po wojnie został na emigracji, mieszkał w Maroku i Francji. Józef Unrug w dwudziestoleciu międzywojennym był zaangażowany się w rozwój żeglarstwa – współtworzył Jacht Klub Morski „Gryf”, Oficerski Yacht Klub, był także pierwszym komandorem Oddziału Morskiego Yacht Klubu Polski (obecnie YKP Gdynia) oraz przedwojennym delegatem Polskiego Związku Żeglarskiego na Wybrzeżu.

W 2014 roku Yacht Klubu Polski Gdynia, Pomorski Związek Żeglarski i Fundacja Helios obchodziły „Rok Admirała Unruga” i zorganizowały wystawę „Józef Unrug – człowiek, marynarz, żeglarz”. Pretekstem było 90-lecie powstania YKP Gdynia, 130-lecie urodzin wiceadmirała i 75-lecie wybuchu II wojny światowej. Od maja do listopada obejrzało ją około 3000 zwiedzających.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ