< Powrót
15
lipca 2017
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Nikos Alevromytis

Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek-Gliszczynska ze złotem!

Mistrzostwo świata w klasie 470 zdobyły w sobotę 15 lipca w Salonikach Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek-Gliszczynska. Jest to największy sukces naszych żeglarzy w klasie 470 w historii!

Sensacja stała się faktem. Załoga POL11 – Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek-Gliszczynska (SEJK Pogoń Szczecin / ChKŻ Chojnice) zdobyły mistrzostwo świata w klasie 470. Nasze dziewczyny miały sześć punktów przewagi nad Brytyjkami Eilidh McIntyre oraz Hannah Mills, zeszłoroczną mistrzyni olimpijską i dwadzieścia cztery punkty przewagi nad Słowenkami Tiną Mrak i Veroniką Macarol, które zajęły trzecie miejsce.

Kluczem do zwycięstwa była niezwykle równe wyniki naszych reprezentantek. Tylko w dziewiątym wyścigu Skrzypulec i Mrózek-Gliszczynska popłynęły nieco gorzej i zajęły dziewiętnaste miejsce. W pozostałych było zdecydowanie lepiej. Dzięki temu już w przeddzień biegu medalowego Polki były pewne, że nie zajmą w klasyfikacji końcowej lokaty dalszej niż druga.

– Nie mogę uwierzyć, że jesteśmy przed złotą medalistką olimpijską – mówiła przed decydującym wyścigiem Agnieszka Skrzypulec. – Bardzo podziwiam Hannah Mills. Dla mnie jest ona wielką żeglarką i zawsze kiedy miałam okazję obserwowałam ją i próbowałam się od niej uczyć. A teraz jesteśmy na prowadzeniu i to jest niesamowite uczucie. Złoto jest na wyciągnięcie ręki, musimy tylko popłynąć i je wziąć.

W wyścigu medalowym dziewczyny zajęły siódme miejsce, co pozwoliło im utrzymać przewagę nad Brytyjkami i zdobyć złoty medal.

Mistrzostwo świata Agnieszki Skrzypulec i Irminy Mrózek-Gliszczynskiej jest największym sukcesem Polski w klasie 470 w historii. Jest to drugi, wielki sukces w tym roku – 13 maja Skrzypulec z Jolantą Ogar zdobyły brąz na mistrzostwach Europy. Z kolei wcześniej, w latach 80., brązowe medale zdobywali Leon Wróbel i Tomasz Stocki na mistrzostwach Europy oraz Tomasz Stańczyk i Tomasz Jakubiak na mistrzostwach świata.

W Salonikach startowały jeszcze trzy polskie załogi. Antonina Marciniak i Julia Oleksiuk (Baza Mrągowo / AZS Warszawa) zajęły czterdzieste trzecie miejsce, a w rywalizacji mężczyzn Maciej Sapiejka i Adam Krefft (SEJK Pogoń Szczecin) uplasowali się na czterdziestej, a Kamil Cesarski i Dominik Janowczyk (Baza Mrągowo / SEJK Pogoń Szczecin) pięćdziesiątej drugiej pozycji.

Wyniki

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ