Sailing Energy / World Sailing
Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar
Jolanta Ogar (z lewej) i Agnieszka Skrzypulec podczas wyścigów.

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar ósme w Pucharze Świata

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zajęły ósme miejsce w klasie 470 podczas żeglarskiego Pucharu Świata klas olimpijskich w Enoshimie. Dzień wcześniej na trzeciej pozycji uplasowali się Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (49er), a szósty był Radosław Furmański (RS:X).

Niedziela 16 września była ostatnim dniem zawodów z cyklu żeglarskiego Pucharu Świata, zaliczanych już do nowego sezonu. Tego dnia odbyły się tylko podwójnie punktowane wyścigi medalowe dla najlepszych dziesięciu zawodników klasyfikacji generalnej w klasach 470 kobiet i mężczyzn, Laser Standard, Laser Radial oraz Finn. Dla pozostałych klas przeprowadzono je w sobotę.

W niedzielnym wyścigu medalowym w klasie 470 wystartowały Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń) i zajęły w nim piąte miejsce, pozostając ostatecznie na ósmej pozycji w całych zawodach. Najlepsze okazały się Holenderki Afrodite Kyranakou i Anneloes van Veen, a za nimi uplasowały się mistrzynie świata Japonki Ai Kondo Yoshida i Miho Yoshida oraz Włoszki Benedetta di Salle i Alessandra Dubbini.

W klasie 49er bardzo dobre trzecie miejsce zajęli Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), którzy ukończyli rywalizację w sobotę. Zwyciężyli James Peters i Fynn Sterritt z Wielkiej Brytanii, a drugą pozycję zajęli Nowozelandczycy Logan Dunning Beck i Oscar Gunn. Z kolei w czwartek swój występ zakończyli nasi wicemistrzowie Europy Dominik Buksak Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań), zatrzymując się na piętnastej pozycji. W sobotnim wyścigu medalowym wystartował także ścigający się w klasie RS:X Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń), który ostatecznie zakończył regaty na szóstym miejscu.

Do wyścigu medalowego nie awansowały nasze zawodniczki w klasie Laser Radial. Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) zajęła ostatecznie w Japonii siedemnastą pozycję, a trzydziesta czwarta była Agata Barwińska (MOS SSW Iława). Zwyciężyła aktualna wicemistrzyni świata, a także mistrzyni Europy Holenderka Marit Bouwmeester. Na podium stanęły także Szwedka Josefin Olsson oraz mistrzyni świata Belgijka Emma Plasschaert.

W kategorii mężczyzn, czyli w klasie Laser Standard, trzydziestą ósmą pozycję na akwenie najbliższych igrzysk zajął Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin), a pięćdziesiąty dziewiąty był Dawid Kania (ŻLKS Poznań). Końcowy triumf już w sobotę zapewnił sobie Elliot Hanson z Wielkiej Brytanii, wypracowując przewagę aż czterdziestu trzech punktów nad drugim w klasyfikacji zawodnikiem. Na drugim stopniu podium stanął wicemistrz świata Australijczyk Matthew Wearn, a trzecią lokatę zajął Nowozelandczyk Sam Meech.

Niektórzy z polskich żeglarzy, poza Polski Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspierani są także przez firmę Volvo Car Poland. Grupa ta nazywa się Volvo Youth Sailing Team Poland. W jej skład z obecnych w Enoshimie zawodników wchodzą Magdalena Kwaśna oraz Radosław Furmański.

Kolejne zawody zaliczane do przyszłorocznego cyklu żeglarskiego Pucharu Świata zaplanowane są na dni 27 stycznia – 3 lutego 2019 roku w Miami w Stanach Zjednoczonych.