< Powrót
29
czerwca 2020
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Aleksander Nebelski
akcesoria
Joanna Pajkowska (na zdjęciu na jachcie „Fanfan”) zabrała w rejs dookoła świata wszystkie najpotrzebniejsze akcesoria.

Akcesoria żeglarskie – co trzeba i co warto zabrać na jacht

Jednym z obowiązkowych punktów przygotowań do rejsu jest ustalenie, co nam będzie na jachcie potrzebne. Decyzja o tym, jakie akcesoria żeglarskie zabrać na łódkę uzależniona jest wielu czynników, ale czy są takie elementy wyposażenia, które mogą przydać się zawsze i w każdych warunkach?

Akcesoria żeglarskie – Coś na grzbiet i nie tylko!

Zacznijmy od tego, że każdy żeglarz i każda żeglarka powinni zabrać w rejs odpowiednią liczbę ubrań, dostosowaną do długości rejsu, akwenu i prognozowanej aury. Najważniejsza w tym zestawieniu jest typowa odzież żeglarska – sztormiak (na dłuższy i bardziej wymagający rejs), garderoba szybkoschnąca, kombinezony, kurtki z kapturem i inne części odzieży wytrzymałe i odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Najlepiej byłoby, gdyby takie ubrania wyposażone były w elementy odblaskowe. Przydatna może okazać się bielizna termiczna. A do tego wszystkiego oczywiście powinniśmy mieć śpiwór dostosowany do warunków atmosferycznych.

Warto pamiętać o czapce z daszkiem lub opasce na głowę wyposażonej w daszek, żeby uchronić się przed szkodliwymi skutkami silnego nasłonecznienia. Podczas żeglugi w złych warunkach pogodowych niezbędna będzie ciepła, wełniana czapka. Można pomyśleć o zabraniu w rejs komina na szyję. Przyda się przy większym wietrze.

Na rynku dostępne są rękawice żeglarskie z krótkimi „palcami” – tzw. mitenki. Przydają się, skutecznie chroniąc ręce przy regularnym uprawianiu żeglarstwa. Nie wolno również zapominać o odpowiednim obuwiu, odpornym na działanie morskiej wody i zapewniające należytą przyczepność do podłoża (także mokrego). Buty powinny być pełne, tak by chronić przed stopy uderzeniem w elementy wyposażenia jachtu. Dobrze jest zabrać również drugą parę butów do chodzenia po lądzie.

Akcesoria żeglarskie, które na pewno się przydadzą, to okulary. Jakie okulary żeglarskie wybrać? Zwykłe przeciwsłoneczne to za mało. Potrzebne są takie, które uchronią nas przed szkodliwym działaniem promieni UV. Najważniejsza rzecz – indeks soczewek musi wynosić co najmniej 1.53. Taki wskaźnik gwarantuje należytą ochronę oczu. Idealne soczewki okularów żeglarskich mają powłokę antyrefleksyjną, dodatkowo chronią przed wiatrem i wodą.

Co jeszcze koniecznie trzeba zabrać na jacht? Warto pamiętać o takich drobiazgach, jak krem z wysokim filtrem UV, ładowarka do telefonu (najlepiej z wymienną wtyczką – klasyczną i samochodową).

Ważne m.in. dla pływających po Mazurach. Zaopatrzenie się w środki odstraszające komary to wręcz obowiązek!

Ważna rzecz – skrzynka bosmańska

Tym, co każdy żeglarz mieć powinien mieć przy sobie, na pewno jest nóż. Może to być tzw. nóż bosmański wyposażony w szeklownik (prosty klucz do odkręcania trudno odkręcających się śrub w szeklach), marszpikiel do splatania lin i zaczep do krótkiej linki. Gdyby zabrakło takiego noża, tradycyjny, wielofunkcyjny scyzoryk też jest bezcenny.

Co jeszcze powinniśmy zmieścić w zestawie narzędzi dla żeglarza? Nie może w nim zabraknąć kombinerek, szekli, linek, trytytek (zwanych też trytkami – czyli opasek zaciskowych), szekli, srebrnej taśmy, taśmy izolacyjnej, kompletu kluczy, papieru ściernego, żywicy, zapalniczki. Ważne! Na jachcie nie może zabraknąć latarki! Musi być solidna, wodoodporna i świecić silnym jasnym światłem.

Kwestia bezpieczeństwa

Jachty obowiązkowo muszą być wyposażone w kamizelki ratunkowe. Taka kamizelka wymusza pozycję głową nad wodą. Jest przeznaczona dla każdego, bez względu na to, czy umie pływać.

Możemy wykazać się przezornością, zabierając w rejs kamizelkę asekuracyjną, dopasowaną do naszych warunków fizycznych. Kamizelka asekuracyjna może być noszona na jachcie wg naszego uznania, ale zawsze na polecenie kapitana (skippera) np. podczas trudnych warunków atmosferycznych, a małe dzieci powinny mieć ją założoną nawet w porcie.

Sprawy papierkowe i rozrywka

Wyruszając w rejs, musimy mieć ze sobą komplet dokumentów – patenty uprawniające do kierowania jachtem. Przyda się polisa ubezpieczeniowa. Ważne badania lekarskie niewymagane są w żegludze krajowej, rekreacyjnej. W żegludze międzynarodowej wymaga się czasem określonych szczepień. Przydatny jest paszport lub dowód osobisty, jeśli wybieramy się na wody międzynarodowe. Żeby dobrze zabezpieczyć wszystkie ważne papiery, warto schować je w wodoodpornym, szczelnie zamykanym etui.

Najlepiej, planując rejs sporządzić sobie „checklistę”, na którą wpiszemy wszystkie, mniejsze i większe przedmioty i akcesoria żeglarskie, które chcemy ze sobą zabrać. Jeśli wybieramy się na akwen, na którym będziemy pływać pierwszy raz i będzie to żeglowanie nieco dłuższe niż jednodniowa wycieczka na Mazury albo Zatokę Gdańską, warto taką „checklistę” skonsultować z bardziej doświadczonymi żeglarzami, którzy znają wody, po których będziemy się poruszać.

Wybierając wyposażenie na rejs, należy wziąć pod uwagę kilka czynników i do nich dopasować zabierane na pokład akcesoria żeglarskie:

Kolejność na tej liście jest dowolna. Ważne, by podczas pakowania „odhaczyć” wszystkie punkty.

Akcesoria żeglarskie – Rozrywka

Dziś z reguły wszyscy zabierają na jacht telefony komórkowe i inne urządzenia umożliwiające dostęp do internetu. Jeśli będziemy mieć zasięg, warto zainstalować na tych urządzeniach aplikacje przydatne żeglarzom. Mogą być wśród nich  takie, które mogą się przydać w krótkich chwilach pokładowej nudy. Jeśli płyniemy większą grupą, a nie jesteśmy zwolennikami gapienia się w ekran telefonu czy tabletu, możemy zabrać gry planszowe.

Właściwe planowanie i przygotowanie jest bardzo ważnym elementem rejsu. Pomoże uchronić się przed sytuacjami, w których będziemy bezradni i wściekli na siebie i swoją słabą pamięć. „Checklista” może pomóc w uniknięciu kłopotów, ale sama się nie napisze. Trzeba więc wykazać się zmysłem przewidywania i wyobraźnią. Akcesoria żeglarskie na pewno pomagają, ale doświadczenie nabyte w poprzednich rejsach i rady bardziej doświadczonych żeglarzy są bezcenne.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ