< Powrót
24
maja 2019
Tekst:
Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ
Zdjęcie:
Laser Europeans Porto 2019 / Neuza Aires Pereira
Laser Radial
Aleksander Arian.

Aleksander Arian umocnił się na prowadzeniu ME klasy Laser Radial

Aleksander Arian wygrał dwa czwartkowe wyścigi i umocnił się na prowadzeniu mistrzostw Europy w klasie Laser Radial w Porto. Drugi nadal jest natomiast Marcin Rudawski. Z kolei słabszy dzień mają za sobą Polacy w MEJ klasy Laser 4.7 w Hyeres.

W czwartek 23 maja odbyły się kolejne dwa wyścigi mistrzostw Europy seniorów w klasach Laser Standard, Laser Radial kobiet i mężczyzn w Porto oraz trzy w mistrzostwach Europy juniorów w klasie Laser 4,7 w Hyeres na południu Francji. Obie imprezy mają formułę otwartą, mogą startować w nich zawodnicy spoza Europy.

Świetnie w klasie Laser Radial spisał się Aleksander Arian (UKS Sailing Team Rzeszów), który wygrał oba wyścigi i umocnił się na prowadzeniu w całych regatach. Swoją drugą pozycję utrzymał również Marcin Rudawski (MKS Dwójka Warszawa), ale po tym jak zajął miejsca czwarte oraz piąte jego starta do lidera wzrosła z trzech do dziesięciu punktów. Na dwunastą pozycję awansował Piotr Malinowski z MOS SSW Iława (miejsca 12 i 2), a na czternastą (piętnastą ogólnie) przesunął się Michał Krasodomski z AZS AWFiS Gdańsk (miejsca 2 i 12).

W kategorii kobiet awans z pozycji dwudziestej piątej na piętnastą (dwudziestą trzecią ogólnie) zanotowała Magdalena Kwaśna (Chojnicki Klub Żeglarski), która tego dnia zajęła miejsca trzydzieste drugie oraz ósme. Natomiast  dwudziesta pierwsza i czterdziesta druga była tym razem Agata Barwińska (MOS SSW Iława), co poskutkowało przesunięciem się z lokaty dwudziestej na dwudziestą piątą (trzydziestą trzecią ogólnie). Czterdzieste szóste miejsce (pięćdziesiąte szóste ogólnie) zajmuje Anna Brzozowska z CŻ Szczecin (miejsca 43 i 59), a sześćdziesiąta szósta (osiemdziesiąta piąta ogólnie) jest Wiktoria Gołębiowska z MOS SSW Iława (miejsce 21 i 32). Liderką łącznej klasyfikacji pozostała brązowa medalistka zeszłorocznych mistrzostw świata, a także igrzysk w Rio de Janeiro, Dunka Anne-Marie Rindom (miejsca 1 i 3).

W klasie Laser Standard Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin) mijał linię mety czterdziesty szósty oraz trzydziesty drugi i spadł z pozycji dwudziestej ósmej na trzydziestą (czterdziestą czwartą ogólnie). Lokatę trzydziestą na trzydziestą drugą (czterdziestą szóstą ogólnie) zamienił natomiast Filip Ciszkiewicz z MKŻ Arki Gdynia (BFD-falstart przy wywieszonej czarnej fladze i miejsce 42), a czterdziesty trzeci (sześćdziesiąty drugi ogólnie) pozostał Tadeusz Kubiak z SEJK Pogoni Szczecin (miejsca 25 i 15). Na prowadzeniu umocnił się mistrz olimpijski z Rio de Janeiro, Australijczyk Tom Burton (miejsca 2 i 2), a najlepszy z Europejczyków nadal jest Lorenzo Chiavarini z Wielkiej Brytanii (miejsca 4 i 21), który w ogólnej klasyfikacji jest drugi.

Wyniki seniorów

Aż trzy wyścigi przeprowadzono podczas mistrzostw Europy juniorów w klasie Laser 4,7 w Hyeres, nadrabiając jeden stracony przez słaby wiatr w środę. Z pozycji drugiej na piętnastą spadł Przemysław Machowski z MKS Dwójki Warszawa (miejsca 11, 49 i 42), a osiemnastą oraz dziewiętnastą lokatę wśród dziewcząt zajmują kolejno Laura Szulc z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego (miejsca 42, 12 i 37) i Dominika Raszka z KMS Dwójki Warszawa (miejsca 24, 53 i 35). Nowymi liderami zostali Hiszpanie, Ricard Castellvi (miejsca 3, 7 i 27) i Lara Himmes (miejsca 1, 2 i 5).

Kolejne wyścigi zaplanowane są na piątek 24 maja. Regaty potrwają do soboty.

Wyniki chłopców
Wyniki dziewcząt

PODZIEL SIĘ OPINIĄ