< Powrót
27
lutego 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Aleksandra Melzacka
Aleksandra Melzacka z Yacht Klubu Polski Gdynia została najlepszym sportowcem 2018 roku w Gdyni.

Aleksandra Melzacka Sportowcem Roku 2018 w Gdyni

Zawodniczka Yacht Klubu Polski Gdynia, Aleksandra Melzacka, pływająca w klasie 49erFX została Sportowcem Roku 2018 w Gdyni.

XX Gala Gdyńskiego Sportu, która odbyła się we wtorek 26 lutego w Teatrze Muzycznym, tradycyjnie stała się okazją do uhonorowania najlepszych sportowców, trenerów, imprez i drużyn z 2018 roku. Wśród laureatów Złotych żagli nie zabrakło żeglarzy, którzy dzięki wielu sukcesom niemal zdominowali tę imprezę.

W kategorii Nadzieja Gdyńskiego Sportu nagrody zdobyli Janina Dmochowska (MKŻ Arka Gdynia) oraz załoga Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (Yacht Klub Polski Gdynia). Janina w sierpniu zdobyła wicemistrzostwo świata w klasie O’pen Bic, a Mikołaj i Jakub miesiąc później zdobyli brązowy medal mistrzostw Polski w klasie 49er.

– Za tydzień rozpoczynamy zgrupowanie na Majorce, potem robimy sobie przerwę na przygotowanie na matury, i wracamy na Majorkę – zapowiada Mikołaj Staniul. – Pierwszy raz wystartujemy w Trofeo Princesa Sofia. Potem matury, Medemblik i treningi w Polsce aż do młodzieżowych mistrzostw świata w klasie 49er w Norwegii, które są naszym głównym celem na ten sezon.

Aleksandra Melzacka

Mikołaj Staniul odbiera statuetkę z rąk Joanny Zielińskiej, przewodniczącej Rady Miasta Gdyni. Fot. Tadeusz Lademann.

Sportową Imprezą Roku 2018 zostały z kolei Volvo Gdynia Sailing Days, których 19 edycja odbyła się w czerwcu i lipcu. Wzięło w niej udział około 2000 zawodników, a w ramach tej imprezy zorganizowano m.in. mistrzostwa Europy klasy Nacra 17 i mistrzostwa Europy w klasach 49er i 49erFX.

– Ta impreza nie odbyłaby się, gdyby nie zaangażowanie bardzo dużej liczby osób – mówił odbierając statuetkę Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. – Tak naprawdę wiele osób siedzących na tej sali, powinno znaleźć się tutaj na scenie. Chciałbym przede wszystkim podziękować Andrzejowi Lutomskiemu, mojemu wieloletniemu trenerowi, dzięki któremu moje żeglarskie życie potoczyło się tak, jak się potoczyło. Chciałbym wyrazić gorące podziękowania dla przedstawicieli Pomorskiego Związku Żeglarskiego oraz dla przedstawicieli gdyńskich klubów żeglarskich, przede wszystkim Yacht Klubu Polski Gdynia, Yacht Klubu Stal Gdynia, MKŻ Arka Gdynia, Jachtklubu Morskiego Gryf, które wniosły bardzo duży wkład w organizację tej imprezy.

Wyróżnienie w kategorii Trener Roku 2018 trafiło do Dariusza Dołęgi (YKP Gdynia), szkolącego młodych Optimiściarzy.

– Małych sukcesów jest zawsze dużo, ale przede wszystkim patrzę na moich wychowanków, z którymi wiele lat pracowałem, czyli Olę Melzacką i Mikołaja Staniula – oni zaczynali żeglować u mnie – mówił Dariusz Dołęga. – Jednym z moich osiągnięć jest właśnie praca wychowawcza, od podstaw żeglarstwa. Dużo osób, które zaczynały u mnie trenować, pływa do dnia dzisiejszego i osiąga wielkie sukcesy.

Aleksandra Melzacka

Dariusz Dołęga, trener Yacht Klubu Polski Gdynia. Fot. Tadeusz Lademann.

Złoty żagiel w najważniejszej kategorii przyznawanej na Gali Gdyńskiego Sportu, czyli Sportowca Roku, trafił do Aleksandry Melzackiej. Zawodniczka Yacht Klubu Polski Gdynia, wspólnie z Kingą Łobodą (KS AZS AWFiS Gdańsk) zdobyła mistrzostwo Polski, zajęła ósme miejsce w mistrzostwa Europy i szóste w mistrzostwach świata juniorów w klasie 49erFX.

– Bardzo cieszę się z tego sukcesu, to motywuje mnie – i na pewno też Kingę – do dalszej współpracy i ciężkiej pracy – powiedziała Aleksandra Melzacka. – Cały czas mamy przygotowania, 2 marca wyjeżdżamy trenować na Majorkę i przed nami mistrzostwa świata, które będą kolejnymi kwalifikacjami na Igrzyska Olimpijskie. Naszym celem jest wyjazd do Tokio, więc trzymajcie za nas kciuki!

Na zakończenie władze Gdyni podziękowały sponsorom, szczególnie firmie Asseco, Bank PKO BP oraz VBW Engineering, wspierającej żeglarzy i koszykarki.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ