< Powrót
13
czerwca 2019
Tekst:
Jakub Pankowski
Zdjęcie:
Michał Szypliński
Akademickie Mistrzostwa Polski (AMP)

AMP: Politechnika Gdańska wygrywa szósty raz z rzędu!

Jak co roku w Wilkasach na jeziorze Niegocin odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski, tradycyjnie rozgrywane w kl. Omega Standard. Regaty zorganizował AZS Warszawa. Startowało 69 załóg z 31 uczelni.

Przy bardzo ładnej, żeglarskiej pogodzie (2-5⁰B), w ciągu trzech dni (3-6 czerwca) odbyło się pięć wyścigów eliminacyjnych i siedem finałowych. Zawodnicy w eliminacjach podzieleni byli na dwie grupy. W grupie A (Złotej) awansowało do finału 18 najlepszych załóg, a z grupy B (Srebrnej) 17.

Po wyłonieniu finalistów przez dwa kolejne dni Omegi ścigały się grupie Złotej (35 załóg) i Srebrnej (34 załogi). W pierwszym dniu finałów rozegrano cztery wyścigi. Na prowadzeniu były trzy załogi z gdańskich uczelni: Dominika Buksaka (PG), Igora Tarasiuka (WSZ Gdańsk) i Marcina Styborski ego(PG). Natomiast w drugim dniu regat finałowych rozegrano trzy wyścigi przy wietrze 3-5⁰B. Czołowe załogi tasowały się jak talia kart, a w rezultacie po licznych protestach kolejność się zmieniła w stosunku do dnia poprzedniego.

Fot. Michał Szypliński

Najrówniej pływał Marcin Styborski (PG) z załogą i został akademickim mistrzem Polski w klasyfikacji generalnej, jak i uczelni technicznych. Srebro wywalczył Igor Tarasiuk (WSZ Gdańsk), natomiast brąz, doskonale spisujący się ostatnim dniu, Aleksander Michalski (AGH Kraków). Pierwsze miejsce w klasyfikacji sterniczek wywalczyła Magdalena Kwaśna (UG Gdańsk) przed Agnieszką Łapińską (UW Warszawa) i Aglaią Mishiną (PG Gdańsk).

W punktacji generalnej uczelni złoto przypadło PG Gdańsk, srebro WAT Warszawa, a brąz SGH Warszawa.

Ekipa Politechniki Gdańskiej:

–  Marcin Styborski (adiunkt MS), Jan Krasnodomski (ETI), Dawid Płotka OiO)
– Dominik Buksak (WILiŚ), Tomasz Piernicki (ETI), Kacper Wysocki (OiO)
– Jakub Padzik (OiO), Iza Satrjan (OiO), Jan Stremlau (WILiŚ)
– Aglaia Mishina (OiO), Aleksandra Jędryczka (OiO), Mikołajczyk Justyna (OiO), Stanisław Wawak (OiO)

Wyniki

Klasa Omega to jedna z najstarszych polskich klas żeglarskich. Obecnie także najliczniejsza seniorska flota regatowa w Polsce. Od wielu lat jej miłośnicy ścigają się w dziesiątkach regat rozgrywanych na terenie całego kraju, w tym w cyklu Pucharu Polski, organizowanym przez Polski Związek Klasy Omega. W sezonie 2019 planowane jest rozegranie ośmiu eliminacji, w tym także mistrzostw Polski w Dąbrowie Górniczej. Sponsorem głównym Pucharu Polski 2019 w klasie Omega jest firma Mine Master. Pozostałymi partnerami: Porta Drzwi, Jutrzenka Dobre Miasto, Sailing Machine, Raksa. Patronem medialnym cyklu są: magazyn „Żagle” wraz z portalem zagle.com.pl, Żeglarski,info, sails24.pl, sailportal.pl.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ