< Powrót
14
listopada 2018
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
arch. Andreasa Henrikssona
Polonusów
Andreas Henriksson.

Andreas Henriksson: Będzie zlot Polonusów w 2019 roku

Yacht Klub Polonia Skandynawia ma już dziesięć lat. Z tej okazji klubowicze spotkają się w najbliższą sobotę 17 listopada w Malmö na balu kapitańskim, a my rozmawiamy z Andreasem Henrikssonem o dekadzie działalności tej, już nie tylko polonijnej, instytucji.

– Co skłoniło cię do założenia żeglarskiego klubu polonijnego w Szwecji?

– Klub powstał w 2008 roku „na próbę”. Znałem grupę żeglarzy polonijnych, którzy co roku odwiedzali Polskę, ale nie byli zrzeszeni. Z czasem okazało się, że żeglarzy Polonusów jest też całkiem sporo w innych miastach południowej Szwecji, nie tylko w Malmö. Stąd wziął się klub, ale nie wiedziałem, czy to wypali, czy ludzie są gotowi na działanie. Na początku było nas czternaścioro. Uznaliśmy, że spróbujemy przez rok i zobaczymy co z tego wyniknie, czy taka forma zrzeszania się ma szanse przetrwania.

– Ilu żeglarzy należy do klubu dziś?

– Jest nas 75 osób, w tym gronie 10 procent to żeglarze szwedzcy, którzy nie mają polskiego pochodzenia. Natomiast poprzez odwiedziny w Polsce, różnego rodzaju kontakty z Polską, sympatie do naszego kraju i do naszego środowiska polonijnego, uznali, że chcą należeć do naszego klubu. Warto zaznaczyć, że my cały czas promujemy Polskę wśród Szwedów. Organizowane przez nas rejsy do Polski cieszą się bardzo dużym powodzeniem. Dzięki temu sporo Szwedów odwiedziło kraj, którego wcześniej nie znali. Dziś oni zapraszają na te rejsy i do wstąpienia w nasze szeregi swoich kolegów. Poza rejsami do portów w Polsce, Szwecji i Danii prowadzimy na co dzień zwykłą działalność, z tradycyjnymi dla klubów żeglarskich stałymi elementami. Wśród nich są rozpoczęcia i zakończenia sezonu, spotkania tematyczne, na przykład z przedstawicielami firm związanych z żeglarstwem.

– Jak wyglądają wasze rejsy do Polski?

– Mamy 15 klubowych jachtów, ale w rejsach uczestniczy zwykle około 30 jednostek. Jak dotąd odwiedziliśmy Kołobrzeg, Szczecin, Kamień Pomorski, Dziwnów i Świnoujście. Staramy się na miejscu pokazywać ciekawe miejsca, lokalną kulturę i sztukę oraz turystyczne atrakcje. Organizujemy autobusowe wycieczki po polskim wybrzeżu z przewodnikiem albo spływy kajakowe.

– Jakie wydarzenie było szczególnie ważne w historii klubu?

– W 2014 roku zorganizowaliśmy w Kamieniu Pomorskim Światowy Zlot Polonii Żeglarskiej. Okazał się sukcesem, w którym uczestniczyło ponad 80 Polonusów z różnych zakątków globu. Dzięki pomocy władz miasta Kamień Pomorski i Urzędu Województwa Zachodniopomorskiego mogliśmy się spotkać i przedyskutować nasze plany i projekty.

– A co ciekawego działo się w YKP Skandynawia w minionym roku?

–  Jak co roku, zorganizowaliśmy wspólnie sześć rejsów do pobliskich portów. Ponieważ wśród naszych członków są żeglarze z okolicznych miast, robimy takie sąsiedzkie wypady, które traktujemy jak żeglarskie wycieczki, a równocześnie spotkania towarzyskie. Naszą tradycją są także doroczne rejsy do portów w Danii. Tam też mamy swoich ludzi. Ta „ekspansja” poza Malmö i poza Szwecję przyczyniła się z czasem do zmiany nazwy klubu z Yacht Klub Polonia Malmö na obecnie używaną – Yacht Klub Polonia Skandynawia. To świadectwo rozwoju klubu. Nawiązują z nami kontakt także inni żeglarze polonijni, działający pod egidą Yacht Klubu Polonia Sztokholm. Na razie kontaktujemy się za pośrednictwem Facebooka, ale jestem przekonany, że koledzy ze stolicy będą się rozwijać i z czasem stworzą klub działający tak prężnie, jak nasz.

– Plany Polonusów z klubu w Malmö na 2019 rok są już sprecyzowane? Szykują się jakieś niespodzianki?

– Tradycyjnie mamy w planie wspólne żeglowanie. Odwiedzimy na pewno Kopenhagę i Helsingör. Jako klub jesteśmy uznani i zauważani przez inne kluby w Szwecji i w Polsce. Daje to nam możliwość organizowania coraz lepszych i coraz większych polsko-skandynawskich imprez integracyjnych. Nasza dalsza działalność niezmiennie będzie wiązała się między innymi z zapraszaniem naszych szwedzkich kolegów i koleżanek do wspólnych rejsów do Polski. Stało się to niejako specjalnością naszego klubu. Nie zarabiamy na tym ani złotówki, a często finansujemy te rejsy z własnych środków. Wspierają nas też miejscowe władze i lokalne organizacje. I skoro mówimy o rejsach do Polski, muszę wspomnieć o najważniejszym wydarzeniu, jakie planujemy na przyszły rok. Będzie nim spotkanie Polonusów, podobne do tego, jakie odbyło się w 2014 roku. Żeglarze polonijni z całego świata spotkają się w dniach 19-21 lipca w Kamieniu Pomorskim. Wszystkich chętnych do spotkania się z żeglarską Polonią już dziś na tę imprezę serdecznie zapraszam.

Strona klubu

Andreas Henriksson uczył się żeglarstwa w YKP Warszawa, był instruktorem PZŻ nad Zalewem Zegrzyńskim. Mieszka w Szwecji od 1981 roku. W 2008 roku założył Yacht Klub Polonia Malmö (od 2015 r. – Yacht Klub Polonia Skandynawia).

PODZIEL SIĘ OPINIĄ