< Powrót
25
lipca 2016
Tekst:
lwn, jsz
Zdjęcie:
lwn

Andreas Henriksson: Do zobaczenia w Kołobrzegu

W niedzielę, 24 lipca zakończył się w Kołobrzegu, organizowany co roku przez Yacht Klub Polonia Skandynawia, polsko-szwedzki rejs po portach jachtowych Pomorza Zachodniego. O rejsie, działalności klubu i planach na przyszłość rozmawiamy z komandorem klubu, kpt. Andreasem Henrikssonem.

– Ile jachtów wybrało się w tegoroczny rejs?

–  Trzydzieści, dwadzieścia cztery z załogami szwedzkimi, a sześć z obsadą żeglarzy polonijnych.

– Zainteresowanie Szwedów nie maleje?

– Od powstania klubu w 2008 roku, członkowie naszego stowarzyszenia każdego roku  żeglowali do Polski.  Z biegiem lat do polskich portów Wybrzeża Zachodniego zaczęli z nami pływać również żeglarze szwedzcy, duńscy i niemieccy. Wielu z nich zostało potem członkami Jacht Klubu Polonia Malmö, a następnie Yacht Klub Polonia Skandynawia. W statucie mamy wpisane propagowanie historii polskiego żeglarstwa i  promowanie Polski jako celu turystycznego. Nasza praca w Skanii, gdzie większość z nas mieszka,  polega na uczestniczeniu w spotkaniach z żeglarzami skandynawskimi, opowiadaniu o nowo otwartych portach jachtowych, o Polsce i  pozytywnych zmianach jakie nastąpiły w kraju. Poza sezonem jeździmy z wykładami, prelekcjami, prezentujemy filmy i zdjęć, nie tylko o walorach nautycznych rejsów, ale o dobrach kulturalnych, polskim  społeczeństwie,  przekonujemy, że warto po polskim Bałtyku żeglować.

– Ale wciąż żeglujecie głównie po Pomorzu Zachodnim, a co z portami jachtowymi Wybrzeża Wschodniego?

–  Władze samorządowe Zachodniopomorskiego bardzo nam pomogły przy organizacji rejsów. Nasze trasy jednak systematycznie ulegają modyfikacji. Na początku portem docelowym był Kamień Pomorski. W tym roku dopłynęliśmy do Kołobrzegu i tu kończymy rejs.

– A może przyjąć Kołobrzeg jako początkowy port przyszłorocznego rejsu i popłynąć na wschód?

– Propozycja ciekawa i kusząca nieznanym. Pomyślimy o tym jesienią, bo zimą musielibyśmy zacząć już przygotowania.

– Ilu członków liczy obecnie Yacht Klub Polonia Skandynawia?

– Mamy około 30 jachtów i ponad 80 członków.

–  Dziękuje za rozmowę. I do spotkania w przyszłym roku w Kołobrzegu.

– Do zobaczenia.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ