
Anna Nowosad: Wychowanie wodne powszechne w ZHP
W grudniu ubiegłego roku nową naczelniczką ZHP została harcmistrzyni Anna Nowosad. W rozmowie z nią pytamy o wychowanie wodne w Związku Harcerstwa Polskiego, współpracę z Pomorskim Związkiem Żeglarskim i plany na najbliższy rok.
– Jak liczne są drużyny wodne w Związku Harcerstwa Polskiego?
– Harcerzy działających w drużynach wodnych mamy około trzech tysięcy. Głównie z Pomorza – zarówno z chorągwi gdańskiej, jak i zachodniopomorskiej – ale silne są także środowiska wodniackie na Warmii i Mazurach, Śląsku oraz w chorągwi łódzkiej. Warto przy tym podkreślić, że wychowanie wodne prowadzone jest także w drużynach harcerskich, które nie są drużynami wodnymi.
– Skąd taka jego popularność?
– Wychowanie wodne wspiera pracę nad charakterem i siłą ducha, uczy niepoddawania się, dążenia do celu. Jest to bardzo istotne w działalności Związku i dlatego jest prowadzone nie tylko w drużynach wodnych.
– W weekend odbyła się kolejna konferencja dotycząca wychowania wodnego w ZHP. Udana?
– Za wcześnie na wnioski. Ale cieszy duża różnorodność uczestników, którzy są związani nie tylko z drużynami wodnymi. To znak, że idea wychowania wodnego się rozpowszechnia.
– ZHP ma plan rozwoju harcerstwa wodnego na najbliższe lata?
– Najbardziej ogólnym celem jest propagowanie wychowania wodnego, w tym żeglarskiego i kajakarskiego oraz bezpiecznego zachowania się nad wodą wśród wszystkich harcerek i harcerzy. Weszliśmy w drugie stulecie działalności drużyn wodnych w ZHP, ale te plany się nie zmieniły.
Jeżeli chodzi o szczegóły, to w ZHP te kwestie są prowadzone w kilku ośrodkach. W strukturach Głównej Kwatery ZHP zajmuje się tym Wydział Wychowania Wodnego, który ustala plany w cyklu rocznym. Prace nad tegorocznym są na ukończeniu. Natomiast każdy ośrodek, który prowadzi taką edukację, czyli zarówno Fundacja Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni, jak i poszczególne chorągwie, planują swoje działania odrębnie od Wydziału.
– Centrum Wychowania Morskiego współpracuje z Pomorskim Związkiem Żeglarskim m.in. przy organizacji akcji Pomorze na morze. Współpraca z lokalnymi ośrodkami jest cenna dla ZHP?
– Wspieramy wszystkie inicjatywy lokalne, bo one są najbardziej dopasowane do konkretnych potrzeb środowiska. Wiemy o tym, że na Pomorzu jest silna i dobra współpraca i mamy nadzieję, że będzie ona jak najdłużej trwała.
– W tym roku na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku odbędzie się zlot na stulecie ZHP. Będzie okazja, żeby śródlądowi harcerze mogli poznać Bałtyk.
– Lokalizacja zobowiązuje do tego, by aktywności związane z wodą były ważną częścią programu. Na pewno będą wśród nich zajęcia związane ściśle z żeglarstwem, kajakami i pływaniem. Jeden z modułów programowych zlotu o nazwie „Źródło” będzie temu poświęcony. Ponieważ do Gdańska przyjedzie 12 tysięcy dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 21 lat, to zajęcia będą oczywiście dostosowane do możliwości i wieku uczestników.
– A „Zawisza Czarny” wypłynie w okolicznościowy rejs na stulecie Związku?
– W maju 2018 roku „Zawisza Czarny” wyjdzie na Zatokę Gdańską, by symbolicznie uczcić setną rocznicę powstania ZHP i setną rocznicę utworzenia polskiej Marynarki Wojennej. Przewidziane jest zawinięcie do portu wojennego w Gdyni, złożenie kwiatów pod pomnikiem Komandora Romanowskiego – pierwszego kapitana „Zawiszy Czarnego” i zwiedzanie III Flotylli Okrętów. Nieco inna uroczystość odbędzie się w listopadzie. Przewidziane jest wtedy podniesienie wielkiej gali flagowej na żaglowcu oraz zorganizowanie spotkania instruktorów specjalności wodnej na burcie, gdzie będą wręczane dyplomy i odznaczenia. „Zawisza” uczci też stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę i powstania ZHP kilkoma szczególnymi rejsami. Wezmą w nich udział harcerze z chorągwi stołecznej ZHP i z chorągwi gdańskiej. W maju, wspólnie z Pomorskim Związkiem Żeglarskim, „Zawisza” odbędzie „Rejs do Granic”, wzdłuż przedwojennych granic morskich RP, właśnie w celu uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Warto też wspomnieć, że Związek w październiku będzie organizować w Gdyni konferencję „100 lat wychowania morskiego w Polsce”, na której będzie zaprezentowany między innymi nasz dorobek w wychowaniu morskim młodzieży. Mamy też nadzieję, że zainicjujemy na niej dyskusję nad przyszłością wychowania morskiego w Polsce.
– Czego życzyć ZHP na setne urodziny?
– Niewyczerpanej energii do tego, żeby każdego dnia zmieniać świat na lepsze.
Anna Nowosad, harcerka od 1989 roku. Była m.in. komendantką Hufca Warszawa-Ochota, zastępczynią komendantki Chorągwi Stołecznej, a w kwaterze głównej ZHP odpowiadała za sprawy zagraniczne. Członkini komend Zlotu ZHP Gdańsk 2018. 8 grudnia 2017 została naczelniczką Związku. Zawodowo pracuje jako dyrektor prawny.