< Powrót
22
sierpnia 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Fb/Balticus RTW Expedition
Pawełek
Arkadiusz Pawełek podczas ubiegłorocznego rejsu.

Arkadiusz Pawełek przed kolejnym żeglarskim wyzwaniem

Samotny wokółziemski rejs bez zwijania do portu z Plymouth do Plymouth planuje Arkadiusz Pawełek. W poniedziałek 21 sierpnia żeglarz wypłynął z Trzebieży i skierował w stronę Anglii, skąd rozpocznie wyprawę Balticus Round The World Expedition.

Od 2018 roku doświadczony żeglarz i podróżnik Arkadiusz Pawełek przygotowywał się do rozpoczęcia samotnej wyprawy dookoła świata bez zawijania do portu i bez pomocy z zewnątrz. W tym celu wybudował jacht „Elbląg” na bazie lekko zmodyfikowanego projektu Setki, autorstwa Janusza Maderskiego.

We wrześniu ubiegłego roku żeglarz po raz pierwszy rozpoczął wyprawę, jednak po kilku dniach awaria odsalarki zmusiła go do powrotu do Świnoujścia. W tym roku Arkadiusz Pawełek ponownie postanowił wyruszyć w rejs. Tym razem jednak wyprawa nie odbędzie się na trasie Świnoujście – Świnoujście. Miastem startu i zarazem mety będzie angielskie Plymouth.

Pawełek

Arkadiusz Pawełek wypływający z Trzebieży.
Fot. Daria Pawełek

W poniedziałek 21 sierpnia o godzinie 6.40 żeglarz oddał cumy w Trzebieży i rozpoczął pierwszy etap projektu.

– Popłynę przez Kanał Kiloński – opowiadał jeszcze przed startem Arkadiusz Pawełek. – Dzięki temu trasa będzie krótsza o 400-500 km. W zależności od warunków daję sobie około dwóch-trzech tygodni, żeby dotrzeć do Anglii.

W Plymouth żeglarz zostawi silnik i jeżeli pogoda będzie sprzyjać, po około dwóch-trzech dniach rozpocznie Balticus Round The World Expedition. Łódka nie będzie wymagała żadnych dodatkowych prac.

Rejs Arkadiusza Pawełka można śledzić na jego profilu na Facebooku oraz na trackingu.

Arkadiusz Pawełek – żeglarz, podróżnik, instruktor nurkowy, autor książek, uczestnik off-roadowych rajdów samochodowych. Jako drugi człowiek na świecie, po francuskim żeglarzu Alainie Bombard, przepłynął w 1998 r. Atlantyk na pontonie „Cena Strachu”. Uczestniczył w regatach Sydney-Hobart 2001 jako stały członek załogi jachtu „Sport” (dawniej „Łódka Bols”). Otwartą łodzią pontonową opłynął samotnie Przylądek Horn. Uczestnik regat Setką przez Atlantyk 2016-17 na jachcie „Quark”.

Co myślisz o tym artykule?
+1
15
+1
1
+1
3
+1
1
+1
0
+1
1
+1
2

PODZIEL SIĘ OPINIĄ