< Powrót
19
stycznia 2017
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
Vendée Globe/Fb

Armel Le Cléac’h zwycięzcą i rekordzistą Vendée Globe

W czwartek 10 stycznia linię mety wyścigu Vendée Globe, w okolicy francuskiego miasta Les Sables d’Olonne, przekroczył Francuz Armel Le Cléac’h. Zwycięstwo w wokółziemskich regatach samotników zajęło bretońskiemu żeglarzowi 74 dni, 3 godziny, 35 minut i 46 sekund, co jest nowym rekordem regat.

Armel Le Cléac’h płynący na jachcie „Banque Populaire VIII”, klasy IMOCA 60, dotarł do mety zaledwie około piętnastu godzin przed drugim w klasyfikacji Alexem Thomsonem na „Hugo Bossie” (74 dni, 19 godzin, 35 minut i 15 sekund). 42-letni Brytyjczyk dobrze rozpoczął regaty, wysunął się na prowadzenie i ustanowił nowy rekord na trasie Les Sables d’Olonne – równik (9 dni, 7 godzin i 3 minuty). Dobra passa skończyła się jednak po minięciu Przylądka Dobrej Nadziei, kiedy został dogoniony przez Le Cléac’ha. Bretończyk na wysokości Australii zdołał odskoczyć Thompsonowi i prowadzenia już nie oddał.

Dla 39-letniego Armela Le Cléac’ha był to trzeci start w Vendée Globe. Wcześniej żeglarz dwukrotnie zajmował drugie miejsce – w 2009 roku był gorszy od Michela Desjoyeauxa, a w 2013 roku przegrał z François Gabartem różnicą zaledwie trzech godzin. To nie jedyne osiągnięcie Bretończyka, który w 2016 roku zwyciężył w północnoatlantyckich regatach samotników Transat, a wcześniej zajmował czołowe lokaty m.in. w regatach Transat Jacques Vabre.

W siódmej edycji Vendée Globe wystartowało 29 żeglarzy, z których 11 zmuszonych było wycofać się wyścigu. Wśród pokonanych przez awarie jest m.in. Vincent Riou, zwycięzca z 2005 roku. Jego jacht „PRB” zderzył się z niezidentyfikowanym obiektem, co spowodowało uszkodzenie kilu.

Podczas regat ustanowiono kilka rekordów. Najważniejszy należy do Armela Le Cléac’ha, który najszybciej pokonał trasę Vendée Globe – w czasie 74 dni, 3 godzin, 35 minut i 46 sekund – bijając w ten sposób poprzedni rekord, z 2013 roku, aż o cztery dni. Z kolei Alex Thompson, poza wspomnianym najszybszym pokonaniem trasy do równika, w poniedziałek, 16 stycznia zapisał się w historii, pokonując w ciągu 24 godzin największy dystans w samotnej żegludze – 536,81 mil morskich. Dotychczasowy rekordzista François Gabart – w 2013 roku przepłynął 535,34 Mm.

Vendée Globe to jedne z najtrudniejszych regat w żeglarstwie. Jedyne solo non stop bez pomocy z zewnątrz dookoła świata. Ich inspiracją był rejs Robina Knox-Johnstona, który podczas Sunday Times Golden Globe Yacht Race w latach 1968-69, jako pierwszy żeglarz samotnie opłynął ziemię bez zawijania do portów. Pierwsza edycja odbyła się w latach 1989-1990 i do tamtej pory rozgrywana jest regularnie co cztery lata. Zawodnicy płyną na dystansie niespełna 30 tys. mil morskich. W 2012 roku w regatach wystartował Zbigniew Gutkowski na jachcie „Energa”, pierwszy i jak dotąd jedyny Polak, jednak z powodu awarii samosteru musiał wycofać się po jedenastu dniach wyścigu.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ