< Powrót
28
czerwca 2015
Tekst:
Piotr Stelmarczyk
Zdjęcie:
Franciszek Długajczyk
„Olander” - statek komisji sędziowskiej.

Bakista Cup kap

W sobotę 27 sierpnia rozpoczęły się III Regaty Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego Bakista Cup. Potrwają do 4 lipca Żeglarze ścigać się będą  na trasie Świnoujście – Dziwnów Kołobrzeg – Darłowo – Świnoujście.

Pogoda nie rozpieszcza, przelotne deszcze przelatują co rusz. Jak powiedział znakomity regatowiec – senior kpt. Adam Lisiecki – mamy Bakistę Cup kap.

Statkiem komisji sędziowskiej jest podziwiany przez polskich i zagranicznych żeglarzy żaglowiec  „Olander”. Ten zbudowany w roku 1931 w duńskiej stoczni Werft N.P. Jensens Skibs w Esbjerg statek rybacki miał burzliwą przeszłość. Ale też szczęście do ludzi.

Aleksandra i Andrzej Kocewiczowie kupili go jako wypalony wrak, zobaczyli w nim piękną sylwetkę, odbudowali w latach 2008-2011 i teraz żaglowiec jest ozdobą każdej imprezy, w której uczestniczy. Regularnie wygrywa Hajkutter Regatta, regaty dla podobnych oldtimerów w Danii.  Od dzisiaj jest statkiem regat.  

Do portu jachtowego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu przypłynęli żeglarze ze Szczecina, Świnoujścia i Stepnicy. Do regat zgłosiło się 16 jachtów:

▪ „Szerszeń Blue” z kpt. Robertem Bzdegą, stały uczestnik naszych regat;
▪ „Going” z kpt. Wiesławem Łąckim;
▪ „Tonda” z kpt. Robertem Kępczyńskim;
▪ „Bosmat” z kpt. Marcinem Karpińskim;
▪ „Milan” z kpt. Wiktorem Antosikiem;
▪ „Buena” z kpt. Władysławem Chmielewskim, stałym uczestnikiem wielu regat, zawsze na czołowych miejscach;
▪ „Antidotum” z kpt. Marcinem Mrówczyńskim, zwycięska załoga bardzo wielu regat, w roku 2013 najlepsza w grupie KWR w Pucharze Bałtyku Południowego;
▪ „Hadron” z kpt. Piotrem Parzym, zwycięzcą m.in. Bałtyckich Regat Samotnych Żeglarzy o „Puchar Poloneza”;
▪ „Chic” z kpt. Grzegorzem Kidackim juniorem, idącym w ślady rodziców, znanych żeglarzy,
▪ „Scooby Doo” z kpt. Walerianem Zegzdrynem, uczestnikiem regat od 50 lat, z mnóstwem sukcesów w regatach;
▪ „Jamir” z kpt. Wiktorem Antosikiem;
▪ „Wisła” z kpt. Adamem Lisieckim, wielokrotnym zwycięzcą regat w grupach KWR i ORC, inicjatorem pomiarów KWR, dzięki jego społecznej pracy mierniczego mamy ponad 100 pomierzonych jachtów;
▪ „Umbriaga” z kpt. Stanisławem Wondołowskim, jacht z ogromną, 40-letnią historią intensywnych startów w regatach, pływał na nim jeden z najlepszych regatowców morskich kpt. Jerzy Madeja z Jacht Klubu AZS w Szczecinie;
▪ „Orson” z kpt. Andrzejem Sokołowskim, ponad 50 lat żeglowania i 40 lat  w stopniu kapitana jachtowego, doświadczony kapitan i mierniczy regatowy jachtów;
▪ „Lively” z kpt. Bronisławem Zimnickim;
▪ „Bryza 33” z kpt. Jackiem Romanowskim, stały uczestnik regat i wielokrotny ich zwycięzca.

Jak widać w regatach, rozgrywanych  w ramach Pucharu Bałtyku Południowego, uczestniczy cała czołówka regatowa Pomorza. Rywalizacja będzie na wysokim, sportowym poziomie. Na etapie kołobrzeskim odbędą się XXXVI Regaty Srebrny Dzwon, spodziewamy się kilku jachtów z Kołobrzegu.  Ale przede wszystkim oczekujemy trochę słońca i dużo wiatru.

Listy startowe w grupach: ORC, KWR i Open.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ