< Powrót
3
lipca 2018
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Fb/Baltic Sail
Baltic Sail

Na Baltic Sail Gdańsk 2018 przypłynie 26 żaglowców

Zlot Baltic Sail Gdańsk to największa międzynarodowa impreza żeglarska Gdańska, odbywająca się już od 1997 roku. 22. edycja rozpocznie się 5 i potrwa do 8 lipca. Podczas czterech festiwalowych dni będzie można przeżyć wspaniałą żeglarską przygodę. Części lądowa Baltic Sail odbędzie się na Ołowiance.

Zlot żaglowców to wydarzenie, które co roku przyciąga nie tylko dużą liczbę żeglarzy i marynarzy, ale także tych, którzy dopiero marzą o morskiej przygodzie. Specjalnie dla nich została przygotowana oferta 110 rejsów po wodach Zatoki Gdańskiej. Każdy rozpoczynać się będzie na nabrzeżu przy Targu Rybnym i trwać około trzech godzin. Bilety można nabyć na stronie wydarzenia balticsail.pl lub w kasie biletowej podczas trwania Zlotu.

Rozkład rejsów:
Czwartek, 5 lipca: 9, 10, 11, 13, 14, 15
Piątek, 6 lipca: 9, 10, 11, 13, 14, 15, 17, 18, 19
Sobota, 7 lipca: 9, 10, 11, 13, 14, 15, 17, 18, 19
Niedziela, 8 lipca: 9, 10, 14 – rejs z paradą

Na tegorocznym zlocie na wodach Motławy pojawi się nowy żaglowiec – „Mercedes”, który jest jednym z najnowszych statków w międzynarodowej flocie żaglowców. Ten pływający pod holenderską banderą żaglowiec to największa jednostka biorąca udział w zlocie, na jego pokładzie mieści się aż 140 osób. Liczy sobie 50 metrów długości i ma 18 żagli o łącznej powierzchni 900 m².

Baltic Sail Gdańsk to również wiele atrakcji na lądzie. Wydarzenia zostały podzielone w tym roku aż na sześć stref, obejmujących zajęcia sportowe, kulturalne i edukacyjne oraz żeglarskie warsztaty. Przez cały dzień będzie też działać strefa gastronomiczna, wieczorem zaś koncerty szantowe, bitwa Morska oraz pokaz sztucznych ogni. A w niedzielę odbędzie się efektowna Parada Żaglowców po wodach Motławy.

Strefa edukacyjna – zlokalizowana będzie w hali namiotowej na Wyspie Ołowiance. Odbędą się tam m.in. warsztaty żeglarskie dla dzieci i młodzieży, strefa małego „baltica”, zajęcia ekologiczne, strefa gier z Rebelem czy Tydzień Edukacji Morskiej. Na scenie wystąpi Teatr Katarynka. Gościem specjalnym czwartkowego popołudnia będzie Szymon Kuczyński, który dwukrotnie opłynął świat.

Strefa żaglowców – żeglarskim sercem całej imprezy jest ulica Wartka oraz Wyspa Ołowianka, szczelnie wypełniona przepięknymi żaglowcami, które przypłyną na 22 zlot Baltic Sail. Każdego dnia trwania wydarzenia będzie można wziąć udział w rejsach po Zatoce Gdańskiej, a także obserwować sportowe zmagania na Zatoce Gdańskiej zawodników Regat Nord Cup i wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna. Tegoroczną nowością jest Bitwa Morska organizowana wspólnie z Muzeum Gdańska, która odbędzie się przy Twierdzy Wisłoujście. Oprócz udziału tradycyjnych żaglowców w bitwie, będzie można podziwiać również potyczki 200 rekonstruktorów. Bitwa będzie historyczną inscenizacją potyczki pod Twierdzą z XVII w. W niedzielne popołudnie (o godz. 15) odbędzie się Parada Żaglowców na Motławie, w której wezmą wszystkie jednostki, które przypłyną na Baltic Sail Gdańsk.

Strefa muzyczna to w tym roku ponad 20 zespołów i 30 godzin muzyki na żywo. Na scenie znajdującej się na Ołowiance wystąpią m.in. Ryczące Dwudziestki, Mechanicy Szanty, Carrantuohill, Gdańska Grupa Folkowa czy Kuzyni Neptuna. Inauguracja Zlotu z koncertem plenerowym Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny odbędzie się w piątek (6 lipca) o godz. 16 na Przedprożu Dworu Artusa. Zaraz później wyruszy Muzyczna Parada Żeglarzy i rekonstruktorów.

Strefa relaksu – zlokalizowana zostanie na Wyspie Ołowiance, tuż przy nabrzeżu, gdzie usypana będzie Baltic Plaża. Z myślą o dzieciach organizowane będą animacje, sporty plażowe, wspólne budowanie z piasku, malowanie buziek w żeglarskie wzory oraz wiele innych atrakcji. Nieco starsi spędzą miłe chwile odpoczywając na leżaku i spoglądając w kierunku pięknych żaglowców.

Strefa gastronomiczna – tegoroczną nowością będą przysmaki bałtyckie. Będzie można spróbować również potraw z grilla oraz tradycyjnych, podanych z food trucków, pizzy, wafli, kanapek czy lodów.

Strefa Regat Nord Cup – lokalizowana w Marinie Gdańsk, na ul. Szafarnia, będzie skupiać zawodników biorących udział w Regatach Nord Cup oraz w Bursztynowym Pucharze Neptuna. Oprócz biura zawodów dla zawodników, będzie to również miejsce, gdzie każdy będzie mógł spędzić miło czas przy muzyce granej przed DJ-ów, odpocząć na leżaku, czy posilić się.

Więcej: http://www.balticsail.pl

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ