< Powrót
19
czerwca 2019
Tekst:
mat. prasowe gdansk.pl
Zdjęcie:
tattoozelenska/gdansk.pl
Baltic Sail

Baltic Sail – piękne żaglowce ponownie w Gdańsku

Zlot Baltic Sail Gdańsk to największa międzynarodowa impreza żeglarska Gdańska. Organizowana jest od 1997 roku. Jej 23. edycja rozpocznie się 5 lipca i potrwa do 8 lipca. Części lądowa Baltic Sail odbędzie się na Wyspie Ołowiance i potrwa od piątku (5 lipca) do niedzieli (7 lipca).

Zlot żaglowców to wydarzenie, które co roku przyciąga nie tylko dużą liczbę żeglarzy i marynarzy, ale także tych, którzy dopiero marzą o morskiej przygodzie. Specjalnie dla nich organizatorzy przygotowali ofertę rejsów po wodach Zatoki Gdańskiej. Każdy trwa około trzy godziny i rozpoczyna się na nabrzeżu przy Targu Rybnym.

Fot. tattoozelenska/gdansk.pl

W trakcie pierwszej części rejsu obserwować można życie portowe wraz z jego historycznymi elementami. Po opuszczeniu główek, żaglowce wypłyną na Zatokę Gdańską. Rejsy odbywać się będą m.in. na: „Joannie Saturnie”, „Loth Lorien”, „Ernestine”, „Minervie”, „Generale Zaruskim”, „Bryzie H”, „Bonawenturze”. Jednak do Gdańska przypłyną również inne piękne żaglowce – m.in. „Lukull”, „Yunyi Baltiets”, „Greif” czy „Brabander”.

Rozkład rejsów:
Piątek, 5 lipca: 9.00, 10.00, 11.00, 13.00, 14.00, 15.00
Sobota, 6 lipca: 9.00, 10.00, 13.00, 14.00, 17.00, 18.00
Niedziela, 7 lipca: 9.00 (rejs z paradą), 11.00 (rejs z paradą), 14.00, 16.00, 18.00
Poniedziałek, 8 lipca: 10.00, 11.00, 12.00, 14.00, 15.00, 16.00

Bilety można nabyć na stronie wydarzenia balticsail.pl lub w kasie podczas trwania Zlotu. Specjalna promocja (ok. 35 proc. zniżki) obowiązuje tych, którzy posiadają Kartę Mieszkańca Gdańska.

Baltic Sail Gdańsk to również wiele atrakcji na lądzie. Podzielone zostały na tematyczne strefy. W ciągu dnia odbędą się zajęcia sportowe, kulturalne i edukacyjne oraz żeglarskie warsztaty. Przez cały dzień będzie działać strefa gastronomiczna. W czasie trzech festiwalowych dni wybrzmi również około 30 godzin muzyki szantowej na żywo. W niedzielę zaś odbędzie się efektowna Parada Żaglowców po wodach Motławy.

Fot. gdansk.pl

Strefa Muzyczna – XX Szanty pod Żurawiem

Szanty pod Żurawiem świętują w tym roku swoje dwudziestolecie. Od początku towarzyszą zlotowi żaglowców Baltic Sail Gdańsk. W tym roku przez trzy dni na scenie głównej, zlokalizowanej na Ołowiance, wystąpi ponad dwadzieścia zespołów szantowych. Pojawią się m.in.: Atlantyda, Mechanicy Shanty, Klang, Ekt Gdynia.

W piątek (5 lipca) o godz. 18 na Długim Targu, w okolicach Neptuna odbędzie oficjalne otwarcie Baltic Sail Gdańsk 2019 i koncert męskiego chóru szantowego Zawisza Czarny. Zaraz później wyruszy Parada Rekonstruktorów i Żeglarzy na Ołowiankę.

W niedzielę (7 lipca) o godz. 22.15 podczas festiwalu zostanie podjęta również próba pobicia rekordu Polski w tańcu morskim – Matelot.

Fot. krishkfoto/gdansk.pl

Strefa Żaglowców

Żeglarskim sercem całej imprezy jest ulica Wartka oraz Wyspa Ołowianka, szczelnie wypełniona przepięknymi żaglowcami, które przypłyną na 23. zlot Baltic Sail. Będzie można wziąć udział w rejsach po Zatoce Gdańskiej, a także obserwować sportowe zmagania na Zatoce Gdańskiej zawodników Regat Nord Cup i wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna. W niedzielne południe (o 12.00) tradycyjnie odbędzie się Parada Żaglowców na Motławie, z udziałem wszystkich jednostek, które przypłyną na Baltic Sail Gdańsk.

Fot. krishkfoto/gdansk.pl

Bitwa Morska – Wisłoujście 1577

200 rekonstruktorów z kraju i Europy odtworzy bitwę z 1577 roku. Odbędzie się ona w sobotę 6 lipca, w godz. 16-17, przy zabytkowej Twierdzy Wisłoujście.

Przez całą sobotę od 10 do 16 w Forcie Twierdzy prezentowane będą dawne warsztaty: kaletnicze, cyrulika, pisarza, mennicy oraz kwatery dowódcze garnizonu gdańskiego. O godz. 16 zagłuszą ją działa oraz muszkiety, które rozpoczną ostrzał Szańca Wschodniego w pobliżu przystanku promu wodnego „Twierdza Wisłoujście”. Kilkanaście minut później z lasów na szańcu wyłonią się wojska, którzy podejmą szturm na Twierdzę. Widzowie znajdą się w środku widowiska.

Udział w inscenizacji jest bezpłatny. Całość obserwować będzie można jedynie na terenie Twierdzy Wisłoujście. Z Nowego Portu do Twierdzy kursuje tramwaj wodny. Za wejście do fortu – opłaty zgodnie z cennikiem Muzeum Gdańska.

Więcej informacji na: balticsail.pl

PODZIEL SIĘ OPINIĄ