< Powrót
5
maja 2017
Tekst:
Leopold Naskręt
Zdjęcie:
Artur Połoczański
Uczniowie z Finlandii i Niemiec w Stoczni Sunreef Yachts.

Bałtycka młodzież w pomorskiej szkole

W ubiegłym tygodniu Pomorska Szkoła Żeglarstwa i Edukacji Morskiej  (PSzŻiEM) Pomorskiego Związku Żeglarskiego (PoZŻ), gościła przebywającą w Polsce, międzynarodową grupę młodzieży z państw nadbałtyckich.

Uczniowie z Finlandii i Niemiec, wraz ze swoimi opiekunami, przyjechali na zaproszenie dyrekcji Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych (ZSChiE) w Gdyni, by podsumować realizowany od roku, w ramach europejskiego programu Erasmus+, projekt.

– Realizacja takich międzynarodowych projektów jest bardzo ważna  dla rozwoju zawodowego biorących w nim udział uczniów – mówiła Joanna Lemańczyk, nauczycielka języka angielskiego z ZSChiE Gdynia.  – Cała komunikacja, od powstania koncepcji do opracowania założeń i przygotowania pokazu realizowanego projektu, prowadzona była w języku angielskim. 

Międzynarodowy zespół pod kierunkiem swoich nauczycieli, pracował przez dwanaście miesięcy nad modelem zdalnie sterowanej łodzi motorowej, według ścisłego harmonogramu i określonych dla każdej grupy narodowościowej zadań.  Finowie budowali kadłub, Niemcy sonar, uczniowie z Polski napęd i sterownie.

Wspólnie wykonane dzieło zaprezentowali na basenie jachtowym im. Mariusza Zaruskiego, przed licznie zgromadzoną widownią.

– Uczniowie poznali zasady pracy zespołowej, uczyli się definiowania problemów i ich rozwiązywania, z uwzględnieniem różnic kulturowych, technicznych i programowych w kształceniu zawodowym w różnych krajach, poszerzali swoją wiedzę, zdobywali doświadczenie i doskonalili swoje umiejętności zawodowe potrzebne w przyszłej pracy – podsumował  Marian Deręgowski, dyrektor ZSChiE.

Dużą atrakcją dla uczniów, była wizyta w Stoczni Sunreef Yachts w Gdańsku, gdzie dzięki uprzejmości Karoliny Paszkiewicz i Artura Połoczańskiego  z  Działu Marketingu,  mieli możliwość zapoznania się  z nowoczesnymi technologiami budowanych jachtów, jakością ich wykończenia  i wyposażenia.

Przyszli elektronicy, mechatronicy i automatycy,  z zainteresowaniem poznawali też pracownie Pomorskiej Szkoły Żeglarstwa i Edukacji Morskiej i z całą „bezwzględnością” testowali skonstruowany w PSzŻiEM symulator żeglarski.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0