< Powrót
15
grudnia 2015
Tekst:
CWM ZHP
Zdjęcie:
Kamil Kmieć

Betlejemskie Światło Pokoju na „Zawiszy Czarnym”

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło na pokład harcerskiego żaglowca s/y „Zawisza Czarny”, kiedy cumował w Kołobrzegu. Wieczorem 14 grudnia wyruszył do Ronne na wyspie Bornholm, by przekazać Światło skautom i społeczności duńskiej wyspy.

W Ronne światło odbiorą wierni kościoła ewangelicko- metodystycznego oraz skauci duńscy. Po krótkim postoju, jacht w środę, 16 gruudnia wypłynie do szwedzkiej Karlskorony, gdzie w luterańskim Kościele Admiralicji światło odbiorą przedstawiciele wszystkich kościołów z Karlskorony.

To już piąta wyprawa „Zawiszy Czarnego” z Betlejemskim Światłem Pokoju. Rokrocznie młodzi harcerze zmagają się z zimowym Bałtykiem, by przekazać płomień z Betlejem swoim przyjaciołom w Danii i w Szwecji. Nie zawsze się udaje, w 2011 roku żaglowiec musiał zawrócić z trasy, bo szalejący na Bałtyku sztorm uniemożliwił żeglugę.

W tym roku światło na pokład „Zawiszy” dostarczył kapelan chorągwi zachodniopomorskiej ZHP ks. hm. Waldemar Piątek. Przekazując światło z Betlejem na pokład mówił o tym, że oświetlając mrok światło pozwala nam w naszym otoczeniu zobaczyć innych ludzi. A „Zobaczyć człowieka” to właśnie hasło tegorocznego przekazywania Światła Pokoju.

W przekazaniu światła uczestniczyła cała 43-osobowa załoga „Zawiszy” oraz przedstawiciele władz samorządowych w Kołobrzegu, instruktorzy hufca ZHP Kołobrzeg, dziennikarze. Z kei uroczystość obserwowali mieszkańcy miasta i kuracjusze. Statkiem dowodzi kpt. Wilhelm Okarmus. Harcerze rejs zakończą w najbliższa niedzielę, 20 grudnia w Gdyni.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ