Biała Fregata opuszcza banderę
To co przez całe dekady wydawało się trudne do wyobrażenia, 4 lipca 1982 roku stało się faktem –„Dar Pomorza” zakończył służbę. Nową flagową jednostką Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni został „Dar Młodzieży”.
Po zakończeniu Tall Ship Race w 1976 roku i odejściu rok później na emeryturę słynnego komendanta „Daru Pomorza” Kazimierza Jurkiewicza, coraz głośniej zaczęto mówić o konieczności wymiany zasłużonego żaglowca. Wprawdzie po morzu swobodnie pływały i wciąż pływają starsze od niego jednostki, jednak pomysł zyskał przychylność kręgów partyjnych. Jak informował w 1979 roku biuletyn Społecznego Komitetu Budowy „Daru Młodzieży”:
„Konieczność znalezienia następcy zasłużonego dla wychowania morskiego „Daru Pomorza” nurtowała najbardziej tych, którzy byli i znali się ze statkiem na co dzień. Wśród aktywu Socjalistycznego Związku Studentów Polskich gdyńskiej Wyższej Szkoły Morskiej, jak i załóg Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej Polskich Linii Oceanicznych w Gdyni zrodziła się myśl budowy nowego żaglowca (…). Ideę tę przedstawił – 19.06.1978 r. – przewodniczący Rady Wojewódzkiej FSZMP na plenum Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku, poświęconym gospodarce morskiej, w którym brał udział I Sekretarz KC PZPR Edward Gierek.”
Przychylność Gierka spowodowała szybkie utworzenie Społecznego Komitetu Budowy „Daru Pomorza” oraz zbiórkę pieniędzy. Wkrótce też zdecydowano się na budowę żaglowca typu B-95 na podstawie projektu inż. Zygmunta Chorenia, o nazwie „Dar Młodzieży”. Szybko postępujące z początku prace wkrótce zwolniły, a jednostkę zwodowano dopiero pod koniec 1981. W tym samym roku zresztą przewodniczącym Społecznego Komitetu został Kazimierz Jurkiewicz, od początku związany z projektem.
Uroczystość podniesienia bandery na „Darze Młodzieży” zorganizowana została 4 lipca 1982 roku. Większa jej część wypełniona była przemowami partyjnych dygnitarzy, ale parę słów mogli powiedzieć także zasłużeni marynarze. Najważniejszy moment w tym dniu tak opisał „Dziennik Bałtycki”:
„Następnie delegacja kobiet ziemi bydgoskiej wręczyła nową banderę (…) kpt. ż.w. Kazimierzowi Jurkiewiczowi, który przekazał ją kpt. ż.w. Tadeuszowi Olechnowiczowi. Z rąk komendanta „Daru Młodzieży” banderę przejął II oficer Henryk Śniegocki, po czym wręczył ją studentom, którzy założyli banderę na flagsztok.”
Nowa fregata 10 lipca ruszyła w dziewiczy rejs – do Rostocka i Falmouth, żeby tam wystartować w regatach The Cutty Sark Tall Ship Races. „Dar Pomorza” natomiast przekazano uroczyście Narodowemu Muzeum Morskiemu i w 1983 roku otwarto jako statek-muzeum.