< Powrót
3
czerwca 2024
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Bieg Kaprów
Start Biegu Kaprów 2024.

Bieg Kaprów 2024 za nami

Siedem jachtów wzięło udział w dniach 29 maja – 2 czerwca w regatach Bieg Kaprów, organizowanych przez Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica.

Od 2019 roku Bieg Kaprów odbywa się w formule długodystansowej na trasie Gdynia – Bornholm lub Christiansø – Gdynia. W tym roku format wyścigu, który upamiętnia zwycięstwo polskich kaprów pod Bornholmem w 1457 roku i nawiązuje do historycznej imprezy na podobnej trasie przeprowadzonej w 1933 roku przez Oficerski Yacht Club RP, ponownie uległ zmianie i składał się z dwóch etapów przedzielonych przystankiem w Christiansø.

– Do tej pory archipelag opływaliśmy, ale wszyscy mówili, że może by kiedyś do niego wejść – tłumaczy Jerzy Brezdeń, współorganizator i uczestnik regat. – W zeszłym roku była taka sztormowa pogoda, że „Hadar” nie mógł wrócić i schronił się w Christiansø. To był pretekst, żeby w tym roku zrobić regaty z postojem. Myślę, że załogi były zadowolone.

Bieg Kaprów

Fot. Tadeusz Lademann

W tegorocznych zmaganiach wzięło udział siedem jachtów w trzech grupach: ORC, KWR i Open. W ORC pierwsze miejsce zajął „Cloud Nine” ze sternikiem Maciejem Komorowskim, drugie „Hadar” z Jerzym Brezdeniem, a trzecie „IRS Challenger” z Robertem Studzińskim.

W KWR zwyciężył „Sloni” ze sternikiem Zbigniewem Rembiewskim, wyprzedzając „Sarmatę II” Ireneusza Górecznego i „Tornado” Andrzeja Załuckiego. W jednoosobowej grupie Open wystartował zaś „Dancing Queen” z Piotrem Klupsiem za sterem.

– Regaty były bardzo udane – dodaje Brezdeń. – Pogoda była dobra, pomimo że podczas pierwszego etapu część jachtów weszła w burzę z gradem. Podczas powrotu od wysokości Łeby do Zatoki Gdańskiej była z kolei ograniczona widoczność z powodu mgły. Walka była bardzo wyrównana. Liczba startujących jachtów też była satysfakcjonująca.

Wręczenie nagród za Bieg Kaprów odbędzie się 23 czerwca, razem z zakończeniem Pucharów Marynarki Wojennej. Organizatorem regat był Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica, a współorganizatorami Pomorski Związek Żeglarski i Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej. Regaty odbywały się w ramach Święta Morza w Gdyni. Wyniki w klasie ORC będą ujęte w klasyfikacji klubowego Pucharu Kaprów 2024.

Wyniki

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ