< Powrót
16
czerwca 2017
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
www.segel-bilder.de
Antonina Marciniak i Weronika Janc na ubiegłorocznym Kieler Woche.

Blisko setka Polaków wystartuje w Kieler Woche

W sobotę 16 czerwca w Kilonii rozpocznie się największe święto niemieckiego żeglarstwa – Kieler Woche. W regatach i wydarzeniach towarzyszących weźmie udział około 5000 żeglarzy.

135. edycja kilońskiej imprezy jak co roku przyciągnęła żeglarzy z całego świata. Nic dziwnego – czeka na nich ponad 2000 różnych wydarzeń, w tym parady, regaty klas olimpijskich, przygotowawczych, wyścigi morskie oraz imprezy w samym mieście.

Najważniejszymi wydarzeniami sportowymi będą mistrzostwa świata żeglarzy niepełnosprawnych, które rozpoczną się w poniedziałek 19 czerwca i potrwają do 25 czerwca. W klasie Hansa 303 wystąpi Piotr Cichocki (AKS OSW Olsztyn), który w Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio, startując wraz z Moniką Gibes w klasie Skud 18, zajął czwarte miejsce. Olsztyński żeglarz, oraz Ryszard Szumowski (AZS AWFiS Gdańsk), w dniach 17-20 czerwca wezmą również udział w rywalizacji w klasie 2,4 mR w grupie Open (niewchodzącej w skład mistrzostw).

W pierwszej części Kieler Woche, od 17 do 20 czerwca, popłyną m.in. klasy 29er, Formuła 18, Laser 4,7, Laser Radial (Open) i OK Dinghy.

Na 29er wystartują Adam Głogowski i Jakub Sztorch, Karolina Żurek i Maja Micińska, Mikołaj Chłopek i Mateusz Kruczyński, Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński (wszyscy YKP Gdynia) Mateusz Ksobich i Marianna Damasiewicz, Tomasz Misiak i Aleksander Wiszniowski, Zuzanna Wałecka i Emilia Zygarłowska (wszyscy JKW Poznań) oraz Paweł Jakubowski i Franciszek Windorbski (Baza Mrągowo)

W klasie Laser 4,7 będą się ścigali Bartłomiej Nowak, Jędrzej Marciniak (obaj JKW Poznań), Julia Rogalska, Magdalena Daniszewska (obie MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko), Kacper Fabian (SEJK Pogoń Szczecin), Maciej Jarosz (SYC Zefir Drakkar), Maksymilian Kalupa (JKW Poznań), Mateusz Szymczak (CŻ Szczecin). Natomiast w klasie Laser Radial (Open) Aleksander Pikuła, Jędrzej Bering (obaj CŻ Szczecin), Jakub Marciniak (JKW Poznań), Łukasz Machowski (MOS 2 Zegrze) i Tytus Butowski (GKŻ Gdańsk).

W Formule 18 popłynie Tymoteusz Bendyk z załogantem (UKS Navigo), a w OK Dinghy Marek Bernat (KKS Warszawa).

W drugiej części imprezy, od 21 lub 22 do 25 czerwca, będą się ścigali zawodnicy m.in. Laserów Standardów i Radiali, 470, Finn, 49er i 49er FX i 420.

W klasie Laser Standard popłyną Damian Kosmalski (ChKŻ Chojnice), Dawid Kania (ŻLKS Poznań), Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia), Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin), Michał Wadek (KW LOK Garland Gliwice), Michał Maciaszczyk (CŻ Szczecin), Paweł Nowicki (TKŻ Toruń), Tomasz Lobert (JKW Poznań). Z kolei na Radialach Agata Barwińska (SEJK Pogoń Szczecin), Magdalena Kwaśna (Chojnicki Klub Żeglarski) i Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława).

W klasie 420 o zwycięstwo powalczą Aleksandra Roszkowska i Nikola Kociupska (Spójnia Warszawa / Baza Mrągowo), Jakub Gołębiowski i Filip Szmit (MOS SSW Iława/ UKŻR Giżycko), Gabriela Czapska i Hanna Jarząbek, Mateusz Szweda i Antoni Sapijaszko, Michał Jagielski i Adrian Dubowski (wszyscy Spójnia Warszawa), Seweryn Wysokiński i Mateusz Jankowski (CSW Opty Ustka / MKS Dwójka Warszawa).

Z kolei w rywalizacji 470 wystąpią Kamil Cesarski i Dominik Janowczyk (Baza Mrągowo / SEJK Pogoń Szczecin), Maciej Sapiejka i Adam Krefft (SEJK Pogoń Szczecin), Marcin Urbański i Maciej Krusiec (OKŻ Olsztyn / MOS Zegrze), Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska (SEJK Pogoń Szczecin / Chojnicki Klub Żeglarski), Antonina Marciniak i Julia Oleksiuk (Baza Mrągowo/AZS Warszawa)

Na 49er popłyną Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (YKP Gdynia / AZS Poznań), Jan Marciniak z załogantem (KS Aqua Włocławek), Kamil Kozioł z załogantem (OKŻ Olsztyn), Przemek Filipowicz i Jacek Nowak (KS AZS AWFiS Gdańsk / AZS UWM Olsztyn), Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (KS AZS AWFiS Gdańsk), a wśród kobiet na 49er FX Aleksandra Melzacka i Kinga Loboda (YKP Gdynia / AZS AWFiS Gdańsk), Ewa Romaniuk i Sandra Jankowiak (AZS Poznań), Madeleine i Nadia Zielińskie (UWM Olsztyn).

Na Kieler Woche nie zabraknie również naszych Finnistów – Krzysztofa Stromskiego (YC Rewa), Łukasza Lesińskiego (YK Stal), Mikołaja Lahna (UKŻ Wiking Toruń), Sebastiana Kalafarskiego (UKŻ Wiking Toruń) i Piotra Kuli (Gdański Klub Żeglarski).

W Tygodniu Kilońskim wystartuje łącznie 88 Polaków. Na pewno warto zwrócić uwagę zwłaszcza na Łukasza Przybytka i Pawła Kołodzińskiego, którzy na niedawnym finale Pucharu Świata w Santander zajęli drugie miejsce, oraz Agnieszkę Skrzypulec i Irminę Mrózek-Gliszczynską – Agnieszka z Jolantą Ogar zdobyła w 13 maja brązowy medal mistrzostw Europy.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ