< Powrót
28
czerwca 2022
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Robert Hajduk
Gdynia Sailing Days

Bogaty program festiwalu Gdynia Sailing Days 2022

Gdynia Sailing Days, jedna z najważniejszych imprez żeglarskich w basenie Morza Bałtyckiego odbędzie się w dniach 8-24 lipca w Gdyni – żeglarskiej stolicy Polski. To już 23. edycja festiwalu.

Podczas imprezy zobaczymy ponad 600 żeglarzy z 20 klas regatowych. Jedną z najciekawszych atrakcji Gdynia Sailing Days będą wirtualne regaty PGE eGdynia Sailing Days transmitowane na żywo przez Polską Ligę Esportową i Polboat Yachting Festival. Nie zabraknie też atrakcji dla mieszkańców i turystów.

Festiwal rozpocznie się w piątek 8 lipca. Tego dnia na gdyńskiej plaży rozpocznie się PGE Superpuchar PLE, czyli największa w Polsce impreza esportowa organizowana przez Polską Ligę Esportową. Przez trzy dni fani esportu rywalizować będą w rozgrywkach CS:GO, Valorant, FIFA i w eSailingu – odbędą się wirtualne regaty PGE eGdynia Sailing Days, czyli eSailingowy turniej na platformie Virtual Regatta. To największy i najpopularniejszy na świecie internetowy symulator wyścigów żeglarskich zarządzany przez światową federację żeglarską World Sailing.

Święto graczy i sportu wirtualnego będzie łącznikiem między esportem a realnym żeglarstwem. Ściganie w ramach Gdynia Sailing Days rozpocznie się 9 lipca od wyścigów w ramach Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej.

W ramach Gdynia Sailing Days odbędą się m.in. regaty Pucharu Europy w klasach 29er i Flying Dutchman. O medale mistrzostw Polski rywalizować będą żeglarze w klasach 49er, 49erFX, Star i RS21, odbędą się też mistrzostwa Polski w żeglarskich sprintach.

Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch – ubiegłoroczni mistrzowie świata juniorów 49er.
Fot. Robert Hajduk

O Puchar Gdynia Sailing Days ścigać się będą m.in. katamarany, nie zabraknie regat w ramach Polskiej Ligi Żeglarskiej, a najmłodsi żeglarze rywalizować będą w mistrzostwach Polski juniorów młodszych w klasie O’pen Skiff oraz w regatach Kinder Joy of moving Puchar Trenerów w klasie Optimist.

– To będzie wyjątkowa edycja, a zaangażowanie sponsora głównego PZŻ, PGE Polskiej Grupy Energetycznej pozwoliło nam na rozszerzenie formuły imprezy – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. – To nie tylko rywalizacja na wodzie, ale też wiele atrakcji na brzegu. Po raz pierwszy w historii imprezy odbędą się też regaty wirtualne (w dniach 8-10 lipca), do których zapraszamy żeglarzy z całego świata. PGE eGdynia Sailing Days będzie miał spektakularną oprawę dzięki współpracy z Polską Ligą Esportową, która finałową rozgrywkę będzie transmitowała na żywo. eSailing dynamicznie się rozwija, w wirtualnych regatach rywalizują setki tysięcy ludzi na całym świecie i dzięki temu z naszą imprezą mamy szansę dotrzeć do szerokiego grona odbiorców.

W dniach 21-24 lipca gdyńska Marina Yacht Park wypełni się jachtami żaglowymi, luksusowymi katamaranami i łodziami motorowymi. Odbędzie się tu bowiem Polboat Yachting Festival, czyli wystawa polskiej branży jachtowej. To największa ekspozycja jachtów na wodzie w Polsce, na której pojawia się coraz więcej premier i wyjątkowych modeli jachtów. Podczas wydarzenia będzie można również spotkać się z przedstawicielami i producentami eksponowanych jachtów oraz z ciekawymi gośćmi specjalnymi festiwalu. Jest to też szansa na zapoznanie się z najnowszymi trendami i technologiami wykorzystywanymi w branży jachtowej.

– Swój udział zapowiedziały czołowe polskie stocznie, m.in. Sunreef Yachts, Galeon, Cobrey, Northman, Parker, La Mare, Sportis oraz wiele młodych, m.in. Canna Boats, Mongird Yachts, D-Boat, Futuro Boats, ale także prestiżowe marki zagraniczne, np. Hanse, Dehler, Windy, Bayliner, Malibu, Saxdor – mówi Michał Bąk, sekretarz generalny Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych – Polskie Jachty. – Spodziewanych jest kilkanaście premier. Dodatkowo odwiedzający będą mogli w tym roku wziąć udział w bezpłatnych rejsach jachtami żaglowymi i łodziami motorowymi – w ramach akcji #ZostańWodniakiem. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Gdynia Sailing Days to również atrakcje dla mieszkańców i turystów przygotowywane we współpracy z partnerami i Gdyńskim Centrum Sportu. Położenie obu gdyńskich marin jachtowych w samym centrum miasta stwarza możliwości do bezpośredniego uczestnictwa w imprezie i bliskiego kontaktu z żeglarstwem. Na plaży Gdynia Śródmieście stanie też specjalna strefa Kinder joy of Moving, w której na najmłodszych czekać będzie wiele rozrywek.

– Gdynia Sailing Days to nie tylko okazja do sportowej rywalizacji i spotkania się w szerokim żeglarskim gronie, nie do przecenienia jest także walor edukacyjny tej imprezy – zapewnia Aleksandra Melzacka, olimpijska z Tokio w klasie 49erFX i ambasadorka Gdynia Sailing Days. – W Gdyni są znakomite warunki do tego, aby mieszkańcy i turyści zetknęli się z żeglarstwem w sposób bezpośredni. W wielu miastach na świecie mariny położone są na obrzeżach, a w Gdyni obie są w samym centrum. Żeglarstwo to piękny sport i warto go pokazywać. Zapraszam wszystkich do Gdyni.

Fot. Robert Hajduk

Festiwal żeglarski Gdynia Sailing Days na stałe już wpisał się w kalendarz, ale i w krajobraz miasta Gdynia, które od początku aktywnie uczestniczy w organizacji imprezy. Będzie to już 23. edycja imprezy, która uczyniła Gdynię jednym z ważniejszych żeglarskich ośrodków w basenie Morza Bałtyckiego.

– Po dwóch latach organizacji imprezy w warunkach pandemicznych ograniczeń, w tym roku na szczęście mocniej możemy otworzyć się na mieszkańców i turystów – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. – Nie zapominamy oczywiście, że pandemia nie minęła, ale zniesienie ograniczeń daje nam dużo więcej możliwości. Od zawsze było bowiem tak, że Gdynia Sailing Days to święto nie tylko dla żeglarskiej społeczności, ale też okazja do promocji żeglarstwa wśród ludzi, szczególnie dzieci i młodzieży, które z tym sportem jeszcze nie miały kontaktu. Gdynia Sailing Days to pełne spektrum żeglarstwa regatowego, na starcie zobaczymy wielu znakomitych żeglarzy z Polski i zagranicy, będzie też sporo żeglarskiej młodzieży. Już nie mogę doczekać się widoku setek żagli na Zatoce Gdańskiej. Zapraszam do Gdyni.

Program Gdynia Sailing Days

08-10.07 PGE eGdynia Sailing Days i PGE Superpuchar PLE

09-10.07 Polska Liga Żeglarska – Ekstraklasa

11-13.07 Puchar Miasta Gdyni kl. ILCA 4, ILCA 6, ILCA 7

11-13.07 Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych OSF

14-15.07 Mistrzostwa Polski w Sprincie kl. OPT, 29er, OSF

15-17.07 Euro Cup kl. FD

16-17.07 Puchar GSD kl. Micro, Delphia 24OD, N450, F

16-17.07 Puchar GSD kl. A-Class, Nacra 15, HC16, Formuła Open

16-17.07 Polska Liga Żeglarska – 1 Liga

16-19.07 Euro Cup kl. 29

16-19.07 Mistrzostwa Polski kl. 49, 49FX

20-22.07 Kinder Joy of moving Puchar Trenerów

21-24.07 Polboat Yachting Festival

22-24.07 Otwarte Mistrzostwa Polski kl. RS21, Star

23-24.07 IQF Cup kl. IQF

Organizatorem regat Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z miastem Gdynia i Gdyńskim Centrum Sportu (partner strategiczny) oraz PGE Polską Grupą Energetyczną (partner główny).

Sponsorzy wydarzenia: Ghelamco Poland, Zarząd Morski Portu Gdynia (Port Gdynia)

Partnerzy wydarzenia: Bank Pekao, STU ERGO Hestia, Polski Holding Nieruchomości, Marina Yacht Park, Garmin, Polska, Olga Gill-Sobota Morwa (Ball), Blue Media, Polska Liga Esportowa, Zakład Porcelany Stołowej Lubiana, Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków, Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku, Chocian Sailing, Artex Artur Jarząbek (Rooster Sailing), ClickMeeting, Texet Poland, Kinder Joy of moving, Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk, Pomorski Związek Żeglarski, Polska Liga Żeglarska, Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych: Polboat,

Partner Technologiczny: Orange Polska

Patroni medialni: Wirtualna Polska, Prestiż Magazyn Trójmiejski, Anywhere, Żeglarski.info, nowezagle.pl, Trójmiasto.pl, TVP Gdańsk, Radio Gdańsk.

Patroni honorowi wydarzenia: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polski Komitet Olimpijski, prezydent miasta Gdyni Wojciech Szczurek, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ