< Powrót
30
stycznia 2024
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Bojery.pl
klasie DN

Bojerowcy zmierzą się w mistrzostwach świata i Europy

49 Polaków wystartuje w najważniejszej imprezie bojerowej w tym sezonie. W dniach 4-9 lutego odbędą się mistrzostwa świata i Europy seniorów w klasie DN oraz juniorów w klasach DN oraz Ice-Optimist.

W najbliższą niedzielę rozpoczną się jubileuszowe, 50. mistrzostwa świata w klasie DN. W tym roku impreza będzie łączona – o medale walczyć w niej będą seniorzy i juniorzy, a bezpośrednio po niej odbędą się też mistrzostwa Europy. Organizatorem imprezy jest zaś IDNIYRA Europe i Litewski Związek Żeglarstwa Lodowego.

– Plany są takie, żeby imprezę zorganizować na Litwie, jednak prognozy pogody na ten okres są bardzo złe – tłumaczy Marek Stefaniuk, komandor Floty Polskiej DN. – Wszystkie kraje nadbałtyckie ogarnie ogromny sztorm. Ponadto temperatury na Litwie są dodatnie i obecnie jest tylko 22 cm śniegolodu. W Estonii wiatr też będzie duży. Dlatego podobno Szwedzi badają grubość lodu w okolicach Sandviken i być może całą flotę trzeba będzie przewieźć przez Bałtyk i ścigać się w Szwecji.

Łącznie do rywalizacji zgłosiło się 161 zawodników, w tym 49 Polaków. Na starcie zobaczymy m.in. braci Tomasza i Łukasza Zakrzewskich, mistrza świata z 2022 roku Roberta Graczyka oraz Adama Szczęsnego. W regatach nie zabraknie też najbardziej utytułowanego żeglarza w historii klasy DN – Karola Jabłońskiego.

– Uważam, że mamy ogromne szanse na sukces – dodaje Stefaniuk – Sezon zaczęliśmy w Finlandii już w listopadzie, a w ostatnich tygodniach rozegraliśmy trzy imprezy w Polsce: Puchar Komandora, Puchar Warszawy i Bojerowy Puchar Mikołajek. Ponadto pomiędzy tymi regatami były organizowane treningi. Jesteśmy więc oblatani i bardzo dobrze przygotowani, zarówno kondycyjnie, jak i sprzętowo. Wśród kolegów widzę przyszłego mistrza świata.

Pierwsze wyścigi w mistrzostwach świata zaplanowano w niedzielę 4 lutego. Impreza zakończy się w piątek 9 lutego, a jeżeli nie zostanie przeprowadzona wystarczająca liczba wyścigów, w sobotę 10 lutego.

Strona regat

Co myślisz o tym artykule?
+1
3
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ