28
lutego 2021
Artur Wissuwa
Gwidon Libera
Najlepsi w Pucharze Komandora Floty Polskiej DN. Od lewej: Karol Jabłoński, Jarosław Radzki, Michał Burczyński.

Bojerowe zmagania na Jeziorze Zegrzyńskim

Karol Jabłoński (Olsztyński Klub Żeglarski ) zwyciężył w Pucharze Komandora Floty Polskiej DN, a Laura Banach z MKŻ Mikołajki została mistrzynią Polski Juniorów Młodszych w klasie DN. Obie imprezy rozegrane zostały 27 i 28 lutego na Jeziorze Zegrzyńskim.

W Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych dalsze miejsca na podium zajęli: Jakub Śliwiński, także reprezentujący MKŻ Mikołajki oraz Jerzy Sukow z SFPDN.

Warto podkreślić, że mistrzyni z Mikołajek tydzień wcześniej w Krynicy Morskiej wywalczyła złoty medal Mistrzostw Polski Seniorów DN w kategorii kobiet.

Stowarzyszenie Flota Polska DN,  równolegle z mistrzostwami juniorów zorganizowało regaty o Puchar Komandora Floty Polskiej w kategoriach Ice Opti oraz Seniorów DN. W całej imprezie wystartowało w sumie 59 zawodników. Rozegrano 9 biegów przy średnim wietrze wiejącym z prędkością 5 do 7 m/s.

Polacy od lat wiodą prym w żeglarstwie lodowym w Europie i na świecie. W tym sezonie wszystkie regaty rangi Mistrzostw Świata i Europy zostały odwołane z powodu pandemii Covid 19 i związanymi z tym ograniczeniami w swobodnym podróżowaniu.

Pomimo znacznych utrudnień związanych z sytuacją pandemiczną oraz jak zawsze pogodą, Stowarzyszeniu Flota Polska DN udało się w sezonie 2020/2021 przeprowadzić już w sumie osiem imprez sportowych. W każdych zawodach startuje średnio 50-60 zawodników, także z zagranicy. Prognozy pogody na najbliższe 2 tygodnie pozwalają mieć nadzieję, że regaty na Zegrzu nie były ostatnimi zawodami bojerowymi w Polsce w tym sezonie.