< Powrót
14
listopada 2019
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Jacek Kwiatkowski
DN

Bojerowy sezon rozpocznie się z poślizgiem

Polscy żeglarze lodowi zamierzali rozpocząć sezon 2019-2020 tradycyjnie od startu w Finlandii, jednak zaplanowane na 16 listopada regaty klasy DN zostały odwołane. Tej zimy aura jeszcze nie raz sprawi bojerowcom niespodziankę.

– W Finlandii spodziewano się mrozów i one przyszły – mówi Jerzy Henke, komandor Floty Polskiej DN. – Nasi zawodnicy pojechali na miejsce i w Helsinkach, okazało się, że w nocy zaczął padać śnieg i pokrzyżował plany organizatorom i zawodnikom. Cóż było robić – zapakowali się i wrócili tym samym promem, którym przypłynęli do Polski.

Pewnym punktem kalendarza środowiska bojerowego jest doroczna kursokonferencja w Mikołajkach, która odbędzie się 30 listopada. W programie, oprócz szkoleń i dyskusji przewidziano wręczenie nagród za ranking w Pucharze Polski. Spotkanie potrwa do 1 grudnia.

Być może Polakom uda się pościgać u siebie w największej imprezie bojerowej – mistrzostwach świata zaplanowanych na połowę lutego przyszłego roku.

– W tym sezonie nie wyznaczono żadnej floty krajowej na organizatora tej imprezy – informuje Jerzy Henke. – Za mistrzostwa odpowiada IDNIYRA, a ja jestem w zarządzie tej organizacji i zrobię wszystko, by mistrzostwa odbyły się w Polsce, a zwłaszcza w Giżycku. Mamy tam duży okrągły akwen, więc warunki do ścigania się na lodzie są doskonałe. Byle tylko był lód.

Pytany o bojerowe nadzieje polskiej reprezentacji na tę zimę komandor Henke mówi, że nasza kadra wciąż jest silna na tle zagranicznych reprezentacji.

– Z bardzo dobrej strony pokazał się w ubiegłym sezonie Jarosław Radzki – mówi komandor. – Zdobył mistrzostwo Europy, bardzo dobrze pokazał się w Stanach Zjednoczonych, gdzie zajął druga lokatę za Michałem Burczyńskim. Wygrał też regaty na Bajkale. To zawodnik ze sporym bojerowym stażem, ale w minionych latach z powodów osobistych nie startował za granicą. Teraz to się zmieniło i pokazał, że stać go na wiele. Liczę, że i w tym sezonie będzie zdobywał medale w imprezach rangi mistrzowskiej.

Kolejnymi imprezami, zaplanowanymi w kalendarzu regatowym Stowarzyszenia Flota Polska DN na ten sezon są Puchar Śniardw i Puchar Żubra. Obie miałyby odbyć się 14 i 15 grudnia, a 21 i 22 grudnia zaplanowano Puchar SFPDN. O tym, czy uda się przeprowadzić wszystkie regaty w terminie, zdecyduje aura.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ