< Powrót
18
maja 2016
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Anna Jankowska
Uczestnicy rejsu, młodzież z Gimnazjum nr 1 w Lubiczu i Gimnazjum w Unisławiu.

Popłyń na Horn!

Masz naście lat, chcesz przeżyć przygodę życia i dołączyć do ekskluzywnego Bractwa Kaphornowców? To właśnie dla ciebie jest konkurs, w którym główną nagrodą jest rejs wokół Przylądka Horn.

Rejs zaplanowano na 2018, ale konkurs już trwa. Skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadpodstawowych w całej Polsce. – Pomysł zrodził się w głowach kilku zapaleńców – wyjaśnia kpt. Cezary Bartosiewicz, grotmaszt Bractwa Kaphornowców. – Uznaliśmy, że warto rozpowszechniać w młodym pokoleniu historię Polski morskiej, bo w ostatnich latach ten temat został bardzo zaniedbany. Wymyśliliśmy więc projekt „Kurs na Horn” i kilkuetapowy konkurs dla młodzieży. Przedsięwzięcie doszło do skutku z inicjatywy naszej i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Spotykamy się z uczniami szkół w całym kraju. Podczas tych spotkań pokazujemy krótki film, opowiadamy o historii Bractwa i polskiego żeglarstwa, staramy się zaszczepić ciekawość morza. No i zachęcamy do udziału w konkursie. To jest pierwszy etap – promocja Bractwa i historii Polski morskiej.

W spotkaniach uczestniczą wszyscy chętni w każdej ze szkół, które zaprosiły kapitana Bartosiewicza i należącą do Bractwa dziennikarkę Mirę Urbaniak. Kolejny etap to test ze znajomości historii obecności Polski na morzu. Pięcioro najlepszych uczniów z każdej szkoły bierze udział w dwudniowym rejsie jachtem żaglowym po Zatoce Gdańskiej.

W jednym z takich rejsów, 16 i 17 maja, popłynęli uczniowie kilku szkół z województwa kujawsko-pomorskiego. Odwiedzili Hel, Gdańsk, Gdynię, Byli na pokładzie „Daru Pomorza”, w Narodowym Muzeum Morskim, Muzeum Marynarki Wojennej.

Wśród uczestników tej wyprawy znalazł się 15-letni Mikołaj z Lubicza, który – jak zapewnia – przyjechał do Gdańska, żeby przeżyć przygodę życia. – Oczekuję niesamowitych wrażeń, które zapamiętam na bardzo długo – mówi w rozmowie z Żeglarski.info.

16-letnia Sonia wzięła udział w konkursie, bo zainteresowały ją opowieści kapitana Bartosiewicza i Miry Urbaniak. – Chciałam zobaczyć, jak żyje się na morzu, posmakować takiej przygody – wyjaśnia uczennica z Unisławia. – Bardzo mi się spodobało, mam same pozytywne wrażenia.

W tym rejsie, na trzech jachtach popłynęła 24-osobowa grupa uczniów z opiekunami. Jak dotąd w spotkaniach z Bractwem Kaphornowców uczestniczyło 1829 młodych ludzi z województwa kujawsko-pomorskiego. Najlepsi z nich uczestniczą w rejsach. W „kolejce” do spotkań i rejsów czekają uczniowie z województw: mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i wielkopolskiego. Z Bractwem współpracuje Pomorski Związek Żeglarski, a młodzież z Pomorza także za kilka tygodni wyruszy w rejs.

– Tak naprawdę to jest dopiero namiastka morskiej przygody, ale dzięki temu młodzi ludzie być może zechcą mocniej zainteresować się żeglarstwem – mówi kpt. Bartosiewicz. – Jeśli złapią bakcyla, mogą wziąć udział w drugim, wojewódzkim etapie naszego konkursu, w którym nagrodą jest udział w dłuższym, tygodniowym rejsie po Bałtyku. Ale żeby wygrać ten rejs, trzeba się jeszcze mocniej postarać. Uczestnicy muszą przedstawić to, co najbardziej im się podobało podczas wypadu na Zatokę Gdańską, do Trójmiasta i na Hel. Ich zadaniem jest opisać wrażenia z tej dwudniowej wycieczki. Autorzy najciekawszych prac z poszczególnych województw popłyną na Bałtyk. Ostatni, trzeci etap zmagań, to konkurs ogólnopolski, w którym główną nagrodą jest ten najważniejszy, najwspanialszy rejs – na Przylądek Horn w 2018 roku.

Bractwo Kaphornowców

Powstało w 1974 r. i zrzesza żeglarzy, którzy dokonali największego wyczynu, jakim jest opłynięcie cieszącego się złą sławą, zwanego przylądkiem sztormów i burz, najbardziej na południe wysuniętego punktu kontynentu amerykańskiego. Pierwszy polskim żaglowcem, który opłynął Horn był „Dar Pomorza”. Stało się to w 1937 r. Dopiero w 1973 r. wyczyn ten powtórzył kpt. Krzysztof Baranowski na jachcie „Polonez”.

 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ