< Powrót
30
listopada 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Fb/Bractwo Kaphornowców
Kaphornowców
Marek Padjas, grotmasz Bractwa Kaphornowców (pierwszy z lewej) podczas jesiennego spotkania na „Darze Pomorza”.

Bractwo Kaphornowców przygotowuje się do obchodów 50-lecia

Zjazd w Gdańsku, wystawy w całej Polsce i wznowienie książki „Kurs na Horn”. Takie plany na jubileuszowy 2024 rok ma Bractwo Kaphornowców.

Idea powołania Bractwa Kaphornowców narodziła się w latach 1973-1974 roku, kiedy pierwsze polskie jachty opłynęły Horn. Z przylądkiem nieprzejednanym zmierzyły się wówczas załogi „Poloneza”, „Eurosa”, „Konstantego Maciejewicza”, „Copernicusa” i „Otago”. Z uwagi na legendę tego akwenu – trudnego i kapryśnego – trzech dziennikarzy „Głosu Wybrzeża”, Tadeusz Jabłoński, Zenon Gralak i Kazimierz Kołodziej, postanowiło powołać organizację, która skupiałaby żeglarzy mających w dorobku pokonanie Hornu. Tak powstało się Bractwo Kaphornowców.

Przez pół wieku Horn pokonało około 1500 polskich żeglarzy, a Bractwo stało się jedną z najważniejszych organizacji żeglarskich w naszym kraju. Nic więc dziwnego, że jego władze postanowiły należycie uczcić 50-lecie założenia. Szczegóły zostały omówione na jesiennym spotkaniu kaphornowców, które odbyło się w sobotę 25 listopada na „Darze Pomorza”.

– Rozpoczęcie obchodów planujemy w okolicach 1 marca 2024 roku – tego właśnie dnia w 1937 roku „Dar Pomorza” przeszedł przez Horn jako pierwszy żaglowiec pod biało-czerwoną banderą – opowiada Marek Padjas, grotmaszt Bractwa Kaphornowców. – Data tradycyjnie zbiega się z terminem gali Rejsu Roku, więc spotkanie zorganizowane zostanie wcześniej tego samego dnia.

Uroczysta inauguracja obchodów zgromadzić może nawet 300 kaphornowców – nie tylko z Polski, ale i zagranicy. Organizatorzy liczą, że pojawią się na nim m.in. wszyscy żyjący grotmasztowie, na czele z kapitanem Krzysztofem Baranowskim, który jako pierwszy pełnił tę funkcję.

– Najpierw odprawiona zostanie msza w intencji żyjących oraz zmarłych sióstr i braci kaphornowców w kościele pw. św. Jakuba w Gdańsku – mówi Padjas. – Jest tam wmurowana okolicznościowa tablica pamiątkowa i tam też co roku się spotykamy. Dalsza część uroczystości, czyli spotkanie członków i sympatyków Bractwa, odbędzie się prawdopodobnie w Narodowym Muzeum Morskim.

W trakcie roku Bractwo Kaphornowców planuje również brać udział i pokazywać wystawy o 50-leciu organizacji podczas wydarzeń w całej Polsce, m.in. w Święcie Morza w Gdyni. W tym czasie chciałby zorganizować spotkanie na pokładzie STS „Pogoria”, który zawinie do macierzystego portu. Ponadto ukażą się też okolicznościowe kartki pocztowe ze znaczkami i specjalnymi pieczątkami.

W listopadzie 2024 roku, na zakończenie obchodów, Bractwo chciałoby również, żeby w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni uhonorowano trzech założycieli stowarzyszenia – Tadeusza Jabłońskiego, Zenona Gralaka i Kazimierza Kołodzieja.

– Tego samego dnia planujemy prezentację filmu o historii zdobywania Hornu przez Polaków – dodaje Marek Padjas. – Równolegle myślimy nad wznowieniem książki „Kurs na Horn”, która ostatni raz ukazała się w 2014 roku na 40-lecie Bractwa. Na razie mamy nieco za mało relacji, ale staram się dotrzeć do kapitanów i zmobilizować do napisania kolejnych.

Co myślisz o tym artykule?
+1
6
+1
0
+1
1
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ