< Powrót
21
września 2022
Tekst:
Tomasz Falba
Zdjęcie:
Ilustracja z epoki ukazująca bunt na "Bounty".

Bunt na „Bounty” – prawdziwa historia

Kiedy 28 kwietnia 1789 r. na pokładzie brytyjskiego okrętu „Bounty” znajdującego się na południowym Pacyfiku doszło do buntu części załogi w wyniku, którego przejęła ona kontrolę nad jednostką, nikt się nie spodziewał, że stanie się on jednym z najsłynniejszych epizodów w historii żeglugi.

Buntownicy porzucili kapitana wraz z wiernymi mu ludźmi na szlupie pośrodku oceanu. Nie spodziewali się, że przeżyją. Im jednak – po nieprawdopodobnym rejsie – udało się uratować i wrócić do Wielkiej Brytanii. Tymczasem sami buntownicy błąkali się po Pacyfiku aby w końcu spalić statek i osiąść na wyspie Pitcairn.

Wydarzeniu temu poświęcono rzekę publikacji, obrazów, sztuk teatralnych i filmów. W wielu z nich buntownicy pokazywani byli (i bywa, że nadal są) jako romantyczni marzyciele, którzy pod wodzą Fletchera Christiana słusznie przeciwstawili się tyranii swojego dowódcy okrutnego Williama Bligha. Książka „Bunt na „Bounty”. Historia prawdziwa”, znakomitej brytyjskiej pisarki Caroline Alexander, odczarowuje ten obraz.

Autorka drobiazgowo opisuje przebieg zdarzenia – także to co było przed nim jak i po nim. Wychodzi poza utarte stereotypy, ukazuje jak – jej zdaniem – naprawdę wyglądał najsłynniejszy morski bunt wszechczasów. Według niej ani Bligh nie był takim tyranem za jakiego uchodzi, ani Christian nie był takim niewiniątkiem jakim chcieliby go niektórzy widzieć.

„Bunt na „Bounty”. Historia prawdziwa” to w tej chwili nie tylko najpełniejsza opowieść o buncie na „Bounty” na polskim rynku, ale i najuczciwsza.

„Bunt na Bounty. Historia prawdziwa”, Caroline Alexander, Wydawnictwo Poznańskie, str. 656, (www.wydanictwopoznanskie.pl)

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
1

PODZIEL SIĘ OPINIĄ