< Powrót
13
grudnia 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Zbigniew Urbanyi
Bydgoszczy

Bydgoszcz pamięta o Zbigniewie Urbanyim

Najpierw wystawa fotografii, a teraz wydanie książki. Muzeum Fotografii w Bydgoszczy od półtora roku przypomina postać Zbigniewa Urbanyiego – żeglarza, dziennikarza, pisarza i fotografa.

To jeden z najsłynniejszych bydgoskich żeglarzy i wielki popularyzator oceanicznego żeglarstwa. Zbigniew Urbanyi (1931-2004) był w gronie inicjatorów budowy jachtów „Euros”, „Zentek” i „Solanus” oraz brał udział w pionierskich wyprawach wokół Islandii, na Spitsbergen i wokół przylądka Horn, które szczegółowo dokumentował – zarówno na zdjęciach, jak i w artykułach prasowych i książkach. Był współautorem m.in. monumentalnego dzieła „Polskie jachty na oceanach”, w której opisał wszystkie najważniejsze rejsy od lat 30. do końca lat 70.

BydgoszczyDwanaście lat temu Ilona Urbanyi-Popiołek, córka Zbigniewa, przekazała fotografie swojego ojca do Muzeum Fotografii w Bydgoszczy, działającego przy Wyższej Szkole Gospodarki. Zbiór zawierał zdjęcia z licznych rejsów Urbanyiego, m.in. polarnych wypraw do Islandii. Wystawa pokazująca tę unikalną kolekcję była prezentowana latem 2022 roku na wystawie „Zdobywcy północy”. Nie był to jednak ostatni akcent związany z tymi fotografiami.

W poniedziałek 4 grudnia w Muzeum Fotografii odbyła się promocja książki „Zbigniew Urbanyi. Fotografia reportażowa”. Jej pierwsza część omawia życie i twórczość bydgoskiego żeglarza. W artykułach Jacka Drozdowskiego i Marka Noniewicza przybliżono postać Urbanyiego oraz najważniejsze rejsy, w których brał udział – niezwykle istotne dla regionalnego żeglarstwa. Z kolei Marta Ipczyńska opisała techniczną stronę fotografii. Druga część publikacji to natomiast album, w którym pokazano kilkadziesiąt zdjęć z rejsów, przede wszystkim z wyprawy „Wiking” wokół Islandii z 1968 roku. Zostały one podzielone na trzy rozdziały – Pod Żaglami, Po horyzont oraz Miejsca i ludzie. Wszystkie fotografie zostały też precyzyjnie opisane.

Co istotne, „Zbigniew Urbanyi. Fotografia reportażowa” jest dostępna do obejrzenia dla każdego w formie on-line. Publikacja znajduje się na stronie Muzeum Fotografii w Bydgoszczy.

Co myślisz o tym artykule?
+1
4
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0