< Powrót
20
października 2015
Tekst:
Hanna Pieczyńska
Zdjęcie:
Wiesław Siedler

Centrum Żeglarskie – podsumowanie i plany na przyszły rok

Ponad 400 miejsc na letnich wypoczynkach, 35 różnych wakacyjnych propozycji, kilkanaście imprez zorganizowanych w sezonie 2015 i około 700 zadowolonych uczestników zajęć – w minioną sobotę oficjalnie zakończył się sezon w szczecińskim Centrum Żeglarskim. Były przemówienia, nagrody i odznaczenia, niezwykli goście, regaty i mnóstwo kiełbasek.

Była to także okazja do wyróżnienia Srebrną Odznaką Centrum osób, które w szczególny sposób przysłużyły się placówce. W tym roku byli to: Maksymilian Bojek, Mateusz Szubski, Łukasz Wójcik, Jędrzej Porada, Tomasz Andraszewicz, Przemysław Dziarnowski, Wojciech Zakrzewski, Wojciech Paluszkiewicz, Joanna Kaczor, Stanisław Borysewicz, Krzysztof Synowiec, Tomasz Franczak i Andrzej Nowacki. Złotą Odznaką została wyróżniona dyrektor Magdalena Piasecka–Górny, która dziękowała wszystkim pracownikom za zaangażowanie, a dzieciom, rodzicom i przyjaciołom Centrum za wsparcie.

Zakończenie sezonu to również dobry czas, by zaprezentować plany na przyszły rok. Co czeka wszystkich sympatyków i zawodników CŻ w roku 2016? Poniżej krótkie zestawienie kalendarium na kolejny sezon:

JachtFilmSzczecin 2016 – w lutym lub na początku marca 2016 r.
Trzeci przegląd filmów o żeglarstwie. Ciekawe filmy o żeglarzach, wyprawach, szkoleniu dzieci i młodzieży pod żaglami, wielkich postaciach związanych z żeglarstwem regatowym i szkolnym.
– impreza odbędzie się 

Rozpoczęcie sezonu żeglarskiego –  7 maja 2016 r.
Otwarcie sezonu to wydarzenie, na które zapraszani są uczestnicy zajęć i wszyscy sympatycy żeglarstwa. Podczas wydarzenia usłyszą o planach na wiosnę i lato, spotykają się przy ognisku, posłuchają szant. Rozpoczęciu sezonu co roku towarzyszą eliminacje do Pucharu Polski w klasie F5A czyli regaty modeli jachtów sterowanych radiem. Celem zawodów jest propagowanie żeglarstwa pod różnymi postaciami. Modele mogą służyć nie tylko szkoleniom, ale i zabawie. Na modelu łatwiej pokazać, jak zachowuje się jednostka podczas wiatru, czy jak nią manewrować.

Mistrzostwa Szczecina w Żeglarstwie – maj 2016
Zawody dla uczestników programów edukacji morskiej i uczniów klas żeglarskich w Szczecinie. Często pierwsze zetknięcie się z zawodami, podczas których poznają zasady zdrowego współzawodnictwa i fair play.

Regaty o Puchar Dnia Dziecka – 28-29 maja 2016
Impreza w klasie Optymist o ponad 40-letniej tradycji, dla najmłodszych żeglarzy z całej Polski. Z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę przyszłych mistrzów sportu. Przygodę ze zdrową rywalizacją uczestnicy zajęć w Centrum Żeglarskim rozpoczynają już w wieku 7 lat. Po zmaganiach na wodzie żeglarze wraz z trenerami omawiają wydarzenia z wody przy ognisku.

Międzyszkolne Mistrzostwa Szczecina w Kajakarstwie – maj, wrzesień 2016
Cykliczna impreza skierowana do uczniów szkół z naszego miasta. Reprezentacje poszczególnych placówek rywalizują ze sobą w różnych kategoriach wiekowych. Regaty kajakowe są doskonałym sposobem na integrację uczniów i wpajanie im zasad fair play i zdrowego stylu życia.

Dni Morza – Sail Szczecin 2016 i XI Zlot Oldtimerów – 10-12 czerwca 2016
Kolejne spotkanie z żaglowcami, oldtimerami, okrętami Marynarki Wojennej (do udziału zostały zaproszone okręty podwodne z kilku krajów). Koncerty szantowe. Nabożeństwo ekumeniczne. Rejsy na pokładach żaglowców. Nauka pod żaglami.

Regaty o Puchar Magnolii – czerwiec 2016
Regaty o wieloletniej tradycji, co roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Na Jeziorze Dąbie ściga się zawsze kilkadziesiąt jachtów. W zawodach na jachtach balastowych, mogą wziąć udział uczestnicy niezależnie od wieku. Imprezie towarzyszą koncerty szantowe i integracja przy ognisku.

Międzywojewódzka Olimpiada Młodzieży w klasie Laser Dni Odry – 9-10 lipca 2016
Spotkanie z flisakami płynącymi na tratwie z południa Polski do Szczecina. Uroczysta parada jednostek uczestniczących we flisie. Koncerty muzyki szantowe, folkowej. Koncert dla dzieci. Spotkanie mieszkańców Szczecina na nabrzeżach nadodrzańskich. Wizyta okrętu Marynarki Wojennej RP.

Regaty Omega Floating Garden – sierpień 2016
Puchar Polski w klasie Omega. Ta impreza to prestiżowe zawody dla najlepszych żeglarzy z całego kraju. Regatom towarzyszą koncerty szantowe i ognisko z kiełbaskami.

Mistrzostwa Polski w klasie Finn Masters – wrzesień 2016
Finn to bardzo ciekawa łódka mieczowa, zasłużona dla rozpowszechniania żeglarstwa olimpijskiego. Ma stosunkowo duży żagiel o powierzchni 10 m², w związku z czym radzą sobie z nią tylko żeglarze silni, o odpowiedniej masie ciała. Mistrzostwa Polski w klasie Finn Masters będą tym bardziej interesujące, ponieważ w zmaganiach na Jeziorze Dąbie będą brali udział tylko żeglarze 40+.

Przygotowania do finału regat The Tall Ships Races 2017
We wrześniu 2016 rozpocznie się nabór do zespołu oficerów łącznikowych i wolontariuszy wspomagających finał regat The Tall Ships Races 2017. Będzie też prowadzony nabór do reprezentacji Szczecina na regaty The Tall Ships Races 2017

Zakończenie sezonu żeglarskiego – Regaty Nadzieja Sportu – październik 2016
Wyjątkowe spotkanie podsumowujące kończący się czas aktywności wiosennych i letnich. Impreza zawsze podzielona jest na część oficjalną i sportową. Po przemówieniach pod masztem wszyscy uczestnicy zajęć biorą udział w regatach Nadzieja Sportu. Dla wielu z nich jest to pierwsze zetknięcie z zawodami. Numery startowe i trasy regat są dla nich czymś nowym, bo zajęcia rozpoczęli zaledwie miesiąc wcześniej. Podczas tej imprezy rodzice podziwiają umiejętności swoich pociech, a młodzi żeglarze poznają procedury i zasady poważnych regat.

Wigilia Żeglarska – grudzień 2016
Cykliczne spotkanie świąteczne.

Szkolenie reprezentacji Szczecina na regaty The Tall Ships Races 2016
Szkolenie będzie obejmowało zarówno elementy żeglarskie, teambuildigu, elementy sprawnościowe i wysokościowe. Reprezentacja będzie przygotowywana do prowadzenia działań promocyjnych na rzecz miasta Szczecina.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ