< Powrót
22
czerwca 2017
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Uczniowie Gimnazjum nr 11 mają od dziś wakacje.

Certyfikaty za wytrwałość

W czwartek 22 czerwca uczniowie Gimnazjum nr 11 w Gdyni i Pomorskiej Szkoły Żeglarstwa i Edukacji Morskiej zakończyli rok szkolny.

W 2016 roku Gimnazjum nr 11 i Pomorska Szkoła Żeglarstwa i Edukacji Morskiej, funkcjonująca przy Pomorskim Związku Żeglarskim, podpisały porozumienie o współpracy. Jej efektem było stworzenie klasy o profilu humanistycznym z edukacją morską.

Od września 2016 roku przez dziesięć miesięcy blisko 30 uczniów pierwszej klasy gimnazjum uczestniczyli w teoretycznych i praktycznych zajęciach dotyczących nie tylko samego żeglarstwa, ale szeroko pojętej wiedzy o morzu.

– Zajęcia były połączone z podstawą programową gimnazjum, dlatego dzieci poznawały na przykład jednostki miar – mówi Leopold Naskręt, koordynator projektu. – Z zakresu wiedzy żeglarskiej uczyły się między innymi wiązania węzłów, komunikowania się za pomocą radiostacji i procedur z tym związanych oraz podstawowej pracy na jachtach.

W trakcie roku szkolnego 2016/2017 uczniowie zrealizowali około 80 godzin zajęć. W przyszłym roku w programie będzie więcej praktyki, a w trzeciej klasie gimnazjum uczniowie rozpoczną bezpośrednie przygotowania do zdobycia patentu żeglarskiego.

– Ten rok był naprawdę fajny, nie we wszystkich szkołach można w końcu uczestniczyć w takich zajęciach – mówi Julia Wyczk. – Wiązanie węzłów jest ciekawe, aczkolwiek mnie najbardziej podobała się obsługa radia.

Na zakończenie roku szkolnego w Pomorskiej Szkole Żeglarstwa i Edukacji Morskiej uczniowie otrzymali pamiątkowe certyfikaty. Część z gimnazjalistów na jachcie „Allie” weźmie także udział w niedzielnych regatach Bieg Kaprów – Memoriale Generała Mariusza Zaruskiego.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ