< Powrót
21
sierpnia 2019
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
mat. prasowe
Charlotta

Charlotta Sailing Days 2019 – udany debiut w Ustce

Ponad 50 jachtów oraz 100 zawodników wzięło udział w pierwszej edycji regat Charlotta Sailing Days. Regaty odbyły się w dniach 16-18 sierpnia w Ustce. Na trasie zawodów o tytuł mistrza Polski ścigały się katamarany Hobie Cat 16 i 14. W klasach 505 i Latający Holender zawodnicy zdobywali kolejne punkty do klasyfikacji Pucharu Polski.

Zawodnicy z całego kraju zjawili się w Ustce, żeby wziąć udział w Charlotta Sailing Days. W trakcie trzech dni rywalizacji odbyło się dziesięć zaplanowanych wyścigów. Pierwszego dna regat panowały doskonale warunki żeglarskie. Zachodni wiatr o prędkości około 15 węzłów i czyste niebo dodało kolorytu rywalizacji na wodzie. Kierunek wiatru spowodował także rozbudowanie się bałtyckiej fali, która pod koniec dnia osiągnęła wysokość metra.

W tych warunkach w klasie Hobie Cat 16 najlepiej poradziła sobie załoga w składzie Zuzanna Szadziul i Szymon Cierzan z sopockiego UKS Navigo. Załoga ta wygrała trzy z czterech wyścigów rozegranych tego dnia. Hobie Cat 14 to dominacja Krzysztofa Baryły, który wygrywając wszystkie wyścigi pierwszego dnia regat wysoko podniósł porzeczkę rywalom.

W klasie 505, pierwszego dnia dominowali warszawiacy Jakub Pawluk i Marcin Józefowski zdobywając komplet pierwszych miejsc. Klasa Latający Holender to również bardzo dobre żeglowanie warszawiaków. Jacek Tyszkiewicz i Bartłomiej Wysocki byli najlepsi tego dnia.

Drugi i trzeci dzień regat przyniósł radykalną zmianę pogody. Wiatr z południa spowodował, że warunki na akwenie regat zaczęły przypominać bardziej śródlądzie niż Morze Bałtyckie. Wiatr stał się niestabilny w swojej sile i kierunku. Krótkie, chwilowe zmiany kierunku, miejsca praktycznie bez wiatru wprowadziły w zakłopotanie niejednego zawodnika.

Górny znak trasy regat został ustawiony przez komisję sędziowską blisko plaży. Dzięki temu wczasowicze odpoczywający na plaży i spacerujący na molo mogli obserwować widowiskowe wyścigi. Nie zabrakło także profesjonalnego komentatora na scenie przy miasteczku regatowym.  Dzięki temu osoby nie związane na co dzień z żeglarstwem mogły poznać zasady żeglarstwa regatowego.

Wyniki regat – top 3
Klasa Hobie Cat 16

 1. Zuzanna Szadziul / Szymon Cierzan – UKS Navigo
 2. Aleksandra Soczyńska / Filip Kokot – UKS Navigo
 3. Tomasz Mostowski / Marta Mostowska – Sail & Ski Klub Warszawa / PHCA

Klasa Hobie Cat 14

 1. Krzysztof Baryła – PHCA
 2. Bartosz Sajdak – ŻMKS Orlę Szczecinek
 3. Piotr Lisecki – ŻMKS Orlę Szczecinek

Klasa 505

 1. Jakub Pawluk / Marcin Józefowski – Legia Warszawa / Spójnia Warszawa
 2. Karol Milewski / Jan Siekierzyński – Yacht Klub Stal Gdynia
 3. Mateusz Jura / Bartosz Chroł – AZS SGH Warszawa

Klasa Latający Holender

 1. Jacek Tyszkiewicz / Bartłomiej Wysocki – YKP Warszawa / UKS FIR Warszawa
 2.  Paweł Żebrowski / Maciej Żebrowski – AKŻ’90 Wałcz
 3.  Rafał Seroczyński / Kuba Stańczyk -WTW Warszawa

Organizatorem regat było lokalne Centrum Sportów Wodnych „Opty” w Ustce. Głównym partnerem zawodów była Dolina Charlotty. Współorganizacją zajęło się Polskie Stowarzyszenie Klasy 505 i WindAdrenaline. Miasto Ustka współfinansowało zawody.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ