< Powrót
8
października 2018
Tekst:
Maciej Cylupa
Zdjęcie:
Gwidon Libera
Drużynowe Mistrzostwa Polski

Chojnice wygrywają Drużynowe Mistrzostwa Polski!

W Rybniku zakończyły się dwudniowe Drużynowe Mistrzostwa Polski w klasie Optimist. Najlepsze polskie kluby po raz drugi na akwenie Zalewu Rybnickiego rywalizowały w widowiskowej formule regat drużynowych 4 x 4  (tzw. Team Racing). Najlepszą okazała się drużyna z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego (CHKŻ).

Pierwszego dnie rozegrano dwie rundy eliminacyjne każdy z każdym, co oznaczało, że każdy zespół popłynął dwanaście wyścigów. Eliminacje wyłoniły cztery załogi kwalifikujące się do półfinałów. Bezkonkurencyjna – wszystkie pojedynki wygrane – była drużyna CHKŻ. Za nimi zacięty bój stoczyły załogi KS Spójnia, CWM Opti i Jacht Klub Wielkopolski (JKW), kończąc eliminacje odpowiednio na miejscach drugim do czwartego.

W półfinałach CHKŻ wybrał ekipę JKW i pokonał ją gładko 3-0. Natomiast w drugiej parze, po zaciętych pojedynkach wygrała ekipa z CWM Opti 3-1 ze stołeczna Spójnią.

Mecz o trzecie miejsce zakończył się zwycięstwem warszawiaków, natomiast w finale w pierwszym wyścigu niepokonana do tej pory ekipa z Chojnic musiała uznać wyższość ambitnie i coraz lepiej pływającej drużynie z Gdyni. Podrażnieni porażką żeglarze z CHKŻ wygrali jednak kolejne trzy wyścigi i cały finał 3-1, zdobywając upragnione złote medale Mistrzostw Polski.

Zwycięska drużyna płynęła w składzie: Agnieszka Pawłowska, Rafał Pogorzelski, Jacek Kalinowski, Jeremi Szczukowski i Antoni Lipiński

– Cieszymy się bardzo z wygranej, przyjechaliśmy o złoto po zeszłorocznej porażce w finale – podsumował Karol Jączkowski, trener Chojnickiego Klubu Żeglarskiego. – Udało się zrealizować plan i nasze marzenia, mieliśmy szczęście, ale też byliśmy bardzo dobrze przygotowani. Na pewno wynik i czas spędzony w Rybniku to dobry fundament przed regatami Pucharu Europy w Berlinie, na które jako Mistrz Polski udajemy się już za trzy tygodnie.

Wyniki:
1. Chojnicki Klub Żeglarski
2. CWM Opti Gdynia
3. KS Spójnia Warszawa
4. Jacht Klub Wielkopolski
5. WTW Warszawa
6. CHKŻ 2
7. UKS Żeglarz Wrocław

Baza regat znajdowała się w Hotelu Stodoły, a wyścigi rozgrywane były blisko brzegu przy zaporze na Zalewie Rybnickim

Regaty zorganizował Polish Match Tour, przy współpracy rybnickiego klubu TS Kuźnia i Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ