< Powrót
8
lipca 2024
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Materiały prasowe
szanty
Chóru będzie można posłuchać z pokładu "Daru Pomorza" przy Skwerze Kościuszki w Gdyni.

Chór „Zawisza Czarny” zaśpiewa na pokładzie „Daru Pomorza”

We wszystkie wtorki sierpnia 2024 roku będzie można posłuchać jak na pokładzie “Daru Pomorza” śpiewa Męski Chór Szantowy “Zawisza Czarny”.

Ich koncerty – to jak mówi Jacek Jakubowski, szef Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny” już letnia tradycja.

– Zazwyczaj robimy to we wtorki, tuż po zamknięciu muzeum, czyli o godz. 18. – wyjaśnia. – To są godzinne koncerty dla wszystkich, którzy chcą nas posłuchać na Skwerze Kościuszki.

Koncerty będą się odbywać także w tym roku. Trzecia już edycja wyjątkowych koncertów jest zaplanowane na kolejne wtorki sierpnia, czyli 6, 13, 20 i 27 sierpnia 2024 roku. W repertuarze „Zawiszy Czarnego” będą tradycyjne pieśni morza i szanty.

Ze względu na wakacje skład chóru – jak mówi Jacek Jakubowski – będzie rotacyjny. W chórze śpiewa już ponad 80 osób, ale w koncertach na pokładzie „Daru Pomorza” będzie uczestniczyło ponad 20 chórzystów.

– Mamy już w chórze, oprócz ludzi z Trójmiasta, także wrocławian, mieszkańców Warszawy, a za chwilę dołączy do nad kolega ze Sztokholmu – mówi Jakubowski. – Słowem, rozwijamy się.

Koncerty z pokładu „Daru Pomorza” działają na ludzi spacerujących w okolicy Skweru Kościuszki wręcz magnetycznie.

– Przysiadają na murkach, przystają i słuchają, chyba im się podoba, bo jak zaczynamy śpiewać, to są z nami do końca koncertu – opowiada Jakubowski.

Występy chóru będą odbywać się bez względu na warunki pogodowe. Kiedy pada deszcz chór przenosi się z rufy „Daru Pomorza” na śródokręcie, którego część jest zadaszona.

Niezależnie od gdyńskiego, sierpniowego cyklu koncertów „Zawiszy Czarnego”, chór ma w planach kilka interesujących aktywności.

– Jedziemy na festiwal flisacki „Dookoła Wody” do Sandomierza, który odbędzie się w dniach 19-21 lipca – informuje Jacek Jakubowski. – Planujemy też rejs na pokładzie żaglowca „Zawisza Czarny” na zakończenie regat „The Tall Ships Races”’ w Szczecinie w dniach 3-4 sierpnia, gdzie też damy koncert.

15 sierpnia chór zaśpiewa na tradycyjnym pikniku ojców oblatów w Łebie, a pod koniec sierpnia wystąpi na gdańskim festiwalu „Szanty pod Żurawiem”.

Męski Chór szantowy „Zawisza Czarny” powstał w 2012 roku. Dziś składa się z 80 mężczyzn w wieku od 20 do 85 lat, a wszyscy kochają i potrafią śpiewać. Jest jedynym takim chórem w Polsce, który poprzez śpiew propaguje kulturę i tradycję morską. Wszyscy jego członkowie to ludzie morza, czujący klimat i potrafiący go oddać. Chór robi to świetnie i kiedy tylko nadarza się okazja by go posłuchać, warto z niej skorzystać.

Co myślisz o tym artykule?
+1
10
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ