< Powrót
12
maja 2015
Tekst:
mat. organizatorów
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

Chrzest jachtu „Empatia Polska”

Fundacja Empatia ma zaszczyt zaprosić na uroczystą ceremonię chrztu jachtu oceanicznego „Empatia Polska” (POL 9933). Jacht powstał z myślą o osobach niepełnosprawnych, którym pomimo ich ograniczeń, umożliwi wypłynięcie na wody morskie i żeglarskie szkolenie.

Uroczystość odbędzie się 23 maja (sobota) o godz. 15 na Nabrzeżu Młodych Żeglarzy w gdyńskiej marinie. 

Patronat nad uroczystością objął prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek.  Gośćmi imprezy będą niepełnosprawni żeglarze z całej Polski, przedstawiciele Polskiego Związku Żeglarskiego, organizacji pozarządowych, sponsorów i wyższych uczelni współpracujących z Fundacją Empatia. Chrzest jachtu uświetnią występy chóru Akademii Morskiej w Gdyni pod batutą Karola Hilla.

Fundacja Empatia jest organizacją charytatywną, założoną przez Andrzeja Walczaka. Jej misją jest propagowanie integracji wszystkich ludzi, niezależnie od stopnia ich niepełnosprawności, wykształcenia, zamożności czy kraju pochodzenia.

Dzieje się to poprzez podejmowanie działań mających na celu z jednej strony stawianie wyzwań podnoszących samoocenę ludzi niepełnosprawnych, z drugiej poprzez organizowanie niezapomnianej przygody pod żaglami na dużych jednostkach morskich oraz na barkach motorowych w rejsach śródlądowych.

Konstrukcja jachtu „Empatia Polska” opiera się na projekcie amerykańskiego projektanta Bruce Robertsa.  W Polsce znana jest pod nazwą BRUCEO 44. Jacht został zbudowany z przeznaczeniem na działalność statutową Fundacji.  W załodze może znajdować się 4-5 osób niepełnosprawnych z ograniczeniami ruchu, jacht przystosowano do pływania z osobami o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Kolejne plany Fundacji obejmują zbudowanie w najbliższym czasie dwóch siedemnastometrowych żaglowych dwumasztowych szkunerów specjalnie przeprojektowanych tak, aby mogli na nich pływać, szkolić się i pracować niepełnosprawni na wózkach inwalidzkich. Jest to bardzo śmiały projekt, którego pełna realizacja pokaże żeglarskiemu środowisku w Europie i na świecie, że Polska potrafi uczynić dla niepełnosprawnych coś, czego nikt do tej pory nie zorganizował dla tak nietypowej grupy użytkowników.

Jacht będzie gościem tegorocznej edycji Święta Morza w Gdyni (20-28 czerwca), podczas którego można go będzie zwiedzać. 

Więcej informacji o Fundacji i jej działaniach można znaleźć na stronie: www.fundacjaempatia.pl.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ