< Powrót
12
marca 2015
Tekst:
Ilona Miluszewska
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Wypadki morskie w portach Trójmiasta omówił kpt. ż.w. Ryszard Różański.

Coraz więcej wypadków

Ostatnie przed sezonową przerwą spotkanie w ramach Forum Nauczycieli Żeglarstwa poświęcone było omówieniu wypadków morskich w portach Trójmiasta w latach 2013-2014.

Spotkaliśmy się w środę, 11 marca 2015 r., o godz. 17 – tradycyjnie, w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego w Gdyni. W roli prelegenta gościliśmy kpt. ż.w. Ryszarda Różańskiego z Działu Nawigacyjnego w Kapitanacie Portu Gdańsk Urzędu Morskiego w Gdyni.

Siedziba PoZŻ była szczelnie wypełniona przybyłymi gośćmi. Kapitan zaczął od statystyk. W latach 2013-2014 odnotowano w Porcie Gdańsk 8 wypadków z udziałem mniejszych jednostek, w tym jachtów. W Gdyni zaś w 2014 r. 2 wypadki z udziałem jednostek rekreacyjnych.

Ryszard Różański przywołał akty prawne, m.in. stanowiące, że Państwowa Komisja Wypadków Morskich nie rozpatruje wypadków z udziałem jachtów rekreacyjnych, z wyjątkiem bardzo tych poważnych, skutkujących śmiercią członków załogi lub całkowitą utratą jednostki.

– Obserwujemy coraz więcej sytuacji potencjalnie prowadzących do poważnych wypadków – mówił kapitan. – Od dwóch lat staramy się o przywrócenie możliwości nakładania na małe jednostki grzywny za wykroczenia.

Bardziej szczegółowo opisał gdańskie wypadki m.in. statków m/s „Clymene”, m/t „Horizon Aphrodite”, ro – ro „City of St. Petersburg”, m/v „Wilson Nice” oraz mniejszych jednostek – łodzi motorowej „Brigitte”, „Miss Alicja”, a także wejście na mieliznę holownika „Virtus” i „Bryzy H”, uszkodzenie jachtu „Lady Fox”, kolizję holownika „Akul” z gazowcem „Sibur Voroneż”, zatonięcie jachtu „Never Satisfied” oraz wypadnięcie za burtę i utonięcie kapitana jachtu żaglowego „Holly II”.

Ryszard Różański zakończył przywołaniem aneksu 24 rezolucji IMO A.893 do rozdziału V konwencji SOLAS. Co trzeba zrobić przed wypłynięciem: sprawdzić pogodę, poznać ograniczenia statku, opracować plan awaryjny, zadbać o bezpieczeństwo, nie wierzyć ślepo w gps…

Do spotkań na Forum wrócimy jesienią. Ale wcześniej zapraszamy na Żeglarską Konferencję Bezpieczeństwa „Od szkolenia do bezpiecznego żeglowania” – 11 kwietnia.

 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ