< Powrót
5
sierpnia 2019
Tekst:
Natalia Majcher
Zdjęcie:
UKS Yacht Club Sława
Młodzieży
Jezioro Sławskie w przeddzień startu OOM 2019

Czas na Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży – Lubuskie 2019

6 sierpnia w Sławie rozpocznie się  żeglarska część Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. 240 zawodników, w kategorii junior młodszy, powalczy o mistrzostwo Polski. 

Wzorem lat poprzednich impreza podzielona jest na dwie tury. Jako pierwsze do rywalizacji przystąpią klasy Optimist i Bic Techno 293. Ich zmagania potrwają od 6 do 10 sierpnia. Następnie, 13 sierpnia do boju ruszą klasy Laser 4.7 i l’Equipe. Medalistów w tej grupie poznamy 17 sierpnia. Wtedy także poznamy najlepsze województwo i klub.

Rok temu w klasyfikacji województw bezkonkurencyjne okazało się województwo pomorskie. Najlepszym klubem został SKŻ Ergo Hestia Sopot, a trzeci był ChKŻ Chojnice. W tym roku aż 82 pomorskich żeglarzy zapewniło sobie prawo startu w finale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Daje to nadzieję na powtórzenie sukcesu. Tym bardziej, że w skład tegorocznej reprezentacji z Pomorza wchodzi wielu utytułowanych zawodników.

Na Jeziorze Sławskim zobaczymy między innymi wicemistrzynię Europy U15 z 2018 roku w klasie Bic Techno 293 Aleksandrę Wasiewicz (SKŻ Ergo Hestia Sopot), która będzie bronić tytułu mistrzyni Polski. Złota w klasie Optimist będzie bronić Jacek Kalinowski (ChKŻ Chojnice). Na starcie pojawi się też jego klubowy kolega Jeremi Szczukowski oraz Paulina Rutkowska (YKP Gdynia), którzy razem wywalczyli brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Europy w 2018 roku.

– Zeszłoroczny sukces w postaci dwóch złotych medali w klasie Optimist dla naszego klubu będzie trudno powtórzyć – mówi trener Chojnickiego Klubu Żeglarskiego Karol Jączkowski. – Kandydatów do medali w obu kategoriach, dziewcząt i chłopców, jest kilkanaście osób. Wszyscy pracują i mają równe szanse. Zawody będą rozegrane na jeziorze, gdzie są duże zmiany wiatru. Niemniej jednak dalej celujemy wysoko. Wierzymy w swoje siły i co najmniej jeden taki medal chcielibyśmy mieć z powrotem. Pod kątem tylko tej imprezy spędziliśmy ponad 20 dni treningowych na jeziorze. Wykonaliśmy całą zaplanowaną pracę. Jesteśmy już na miejscu i poznajemy akwen. Będziemy gotowi, a czy sportowe szczęście będzie po naszej stronie to się okaże.

Start zawodników w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży jest finansowany w ramach środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Transport reprezentacji z Pomorza jest dofinansowany przez Pomorską Federację Sportu ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Organizatorem tegorocznego finału Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży jest Województwo Lubuskie, a kierownictwo sportowe nad imprezą sprawuje Polski Związek Żeglarski oraz Lubuski Okręgowy Związek Żeglarski.

Strona regat

Strona Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży

PODZIEL SIĘ OPINIĄ