< Powrót
19
października 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Rolex / Kurt Arrigo
Middle Sea

Czas na Rolex Middle Sea Race 2023!

Cztery polskie załogi wezmą udział w 44. edycji śródziemnomorskiego wyścigu Rolex Middle Sea Race. Start już w sobotę 21 października.

110 jachtów z 25 krajów zapisało się do tegorocznej edycji Rolex Middle Sea Race. Organizowany od 1968 roku morski wyścig uchodzi za jeden z regatowych klasyków, obok takich imprez jak np. Fastnet Race. Rozgrywany jest on na trasie o długości około 606 Mm, biegnącej z Malty wokół Sycylii i kilku mniejszych wysp, m.in. Lampedusy i kończącej się również na Malcie.

Obecny rekord wyścigu należy do trimaranu „Argo” ze sternikiem Jasonem Carrollem i wynosi 33 godziny, 29 minut i 28 sekund. Z kolei wśród jednokadłubowców najszybszy w historii był „Comanche” Mitcha Bootha, który trasę pokonał w 40 godzin, 17 minut i 50 sekund.

Middle Sea

Trasa Rolex Middle Sea Race.

W wyścigu od lat startują polskie załogi, często odnosząc dobre rezultaty. Np. w 2020 roku „I Love Poland” był pierwszym jednokadłubowcem na mecie regat. W tym roku w Rolex Middle Sea Race wezmą udział cztery polskie załogi: Jacka Chabowskiego na „Blue Horizon”, Tomasza Kosobuckiego i Grzegorza Grabowskiego na „Fujimo AB”, Ryszarda Szostaka na „Hobart” i Zbigniewa Gutkowskiego na „Ocean Breeze”. „Blue Horizon” będzie klasyfikowany w grupach ORC i ORC 6, „Fujimo AB” w IRC i IRC 5, „Hobart” w IRC, IRC 5, ORC i ORC 5, a „Ocean Breeze” w IRC i IRC 1.

Wyścig rozpocznie się w sobotę 21 października o godzinie 11. Start będzie transmitowany w internecie – na Facebooku oraz YouTubie. Rywalizację będzie można śledzić również na trackingu.

Strona regat

Co myślisz o tym artykule?
+1
3
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ