7
grudnia 2017
jsz
Pedro Martinez/Sailing Energy
W zeszłym roku Julia Szmit i Hania Dzik zdobyły drugi z rzędu złoty medal na Mistrzostwach Świata Juniorów.

Czas na Sanyę

Czternastu młodych polskich zawodników rozpocznie 9 grudnia zmagania w Mistrzostwach Świata Juniorów w chińskiej Sanyi. Czy uda nam się kolejny raz zdobyć medale?

Polska młodzież od kilku lat świetnie prezentuje się na najważniejszej juniorskiej imprezie. W 2015 roku w malezyjskiej Langkawi złoty medal w klasie 420 zdobyły Julia Szmit i Hanna Dzik (MBSW/UKŻR Giżycko, YKP Gdynia), a Magdalena Kwaśna wywalczyła brązowy medal w klasie Laser Radial. Rok później w Auckland w Nowej Zelandii duet Szmit/Dzik ponownie sięgnął po złoto, a srebro w klasie 29er trafiło do Aleksandry Melzackiej i Mai Micińskiej (YKP Gdynia).

W tym roku w mistrzostwach świata juniorów po raz trzeci wystąpi Hanna Dzik, tym razem nie z Julią Szmit, a ze swoją siostrą Basią. Zawodniczki klasy 420 w tym sezonie zaprezentowały się z dobrej strony – w sierpniu na mistrzostwach Europy juniorów zajęły piąte miejsce. W rywalizacji mężczyzn w tej klasie będą uczestniczyć Seweryn Wysokiński i Mateusz Jankowski (CSW Opty Ustka / MKS Dwójka Warszawa), srebrni medaliści mistrzostw Polski.

W klasie 29er wystartują Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński (YKP Gdynia), którzy w Auckland zajęli trzynaste miejsce, a w tym roku na Volvo Gdynia Sailing Days, wchodzących w skład cyklu EuroCup, byli drudzy. W grupie dziewczyn będą nas reprezentowały Zuzanna Walecka i Emilia Zygarłowska (JKW Poznań). W klasie Laser Radial będą nas reprezentować Wojciech Klimaszewski (MBSW/UKŻR Giżycko), brązowy medalista mistrzostw Europy do lat 16 w 2016 roku, i Wiktoria Gołębiewska (MOS SSW Iława), która w tym roku na mistrzostwach świata juniorów w klasie Laser Radial zajęła ósme miejsce, a rok temu w Auckland była dziewiętnasta.

W RS:X wystartuje dwóch zawodników SKŻ Ergo Hestia Sopot – Lidia Sulikowska i Aleksander Przychodzeń. Lidia na zeszłorocznych mistrzostwach świata juniorów w Auckand była dwunasta, a Aleksander na tegorocznych mistrzostwach świata juniorów w klasie RS:X we włoskim Torbole był czternasty. W klasie Nacra 15 Open będą nas reprezentować Tymoteusz Cierzan i Oskar Niemira (UKS Navigo Sopot), którzy w Nowej Zelandii zajęli jedenastą lokatę.

Polacy w Chinach będą rywalizować z 374 młodymi żeglarzami z 62 państw. Trenerem naszej kadry jest Marek Nostitz-Jackowski, który od połowy listopada opiekował się częścią zawodników na zgrupowaniu w Hong Kongu, a pomagać mu będą Jakub Antoniak i Maciej Dziemiańczuk.

Mistrzostwa zostaną uroczyście rozpoczęte w niedzielę 10 grudnia o godzinie 18.30 (11.30 czasu polskiego), a pierwsze wyścigi obędą się dzień później i potrwają do piątku 15 grudnia.

Więcej informacji na stronie mistrzostw.