< Powrót
13
października 2017
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
Fb/POL11 - Skrzypulec & Mrózek Gliszczynska
Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek-Gliszczynska podczas treningu w Japonii.

Czas na Żeglarski Puchar Świata

W niedzielę 15 października w Gamagori w Japonii rozpoczną się pierwsze zawody nowej edycji Żeglarskiego Pucharu Świata. W regatach weźmie udział jedenastu Polaków.

Żeglarski Puchar Świata 2017 wystartuje w nowej formule – będzie się składał z czterech imprez, rozgrywanych od października (pierwsze kwalifikacje) do drugiej połowy czerwca lub początku lipca (finały). Jest to znacząca zmiana, bo do tej pory zmagania rozpoczynały się na początku roku, a kończyły w grudniu. W tej edycji, poza Japonią, żeglarze będą się również ścigać w styczniu w Miami, w kwietniu w Hyères, a rywalizację zakończą w lipcu w Santander.

W Gamagori pojawią się żeglarze najważniejszych klas olimpijskich – RS:X, Laser Standard i Radial, 49er i 49erFX oraz 470. W sumie będzie to ponad 200 zawodników ze światowej czołówki – m.in. tegoroczna mistrzyni świata i Europy w Radialu Marit Bouwmeester oraz mistrzowie świata w RS:X – Peina Chen i Bing Ye.

W pierwszych regatach Żeglarskiego Pucharu Świata weźmie udział również jedenastu Polaków. W klasie RS:X popłyną Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot), Radosław Furmański (Dobrzyński Klub Żeglarski) i Kamila Smektała (YKP Warszawa). W klasie Laser Radial Agata Barwińska (MOS SSW Iława) i Magdalena Kwaśna (Chojnicki Klub Żeglarski), a w 49er Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński oraz Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (wszyscy KS AZS AWFiS Gdańsk). Natomiast w 470 Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Irmina Mrózek Gliszczynska (Chojnicki Klub Żeglarski).

Uroczyste rozpoczęcie regat w Japonii odbędzie się w niedzielę 15 października o godzinie 18 (11 czasu polskiego). Wyścigi startują we wtorek, 17 października, o 11 (4 czasu polskiego). Rywalizacja klas 49er, 49erFX i RS:X zakończy się w sobotę 21 października, a 470 i Laser dzień później.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ