< Powrót
25
sierpnia 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Fundacja Gdańska
Baltic Sail Gdańsk 2022
Uczestnicy Baltic Sail Gdańsk.

Cztery dni atrakcji w Baltic Sail Gdańsk 2022

Rejsy żaglowcami po Zatoce Gdańskiej, koncerty szantowe, parada żeglarzy ulicami miasta i inscenizacje historyczne – to tylko niektóre atrakcje zaplanowane na zlot Baltic Sail Gdańsk 2022. Impreza rozpoczyna się już w piątek 26 sierpnia.

Od 1997 roku organizowany jest w Gdańsku zlot i żeglarskie święto Baltic Sail. W 26. edycji wydarzenia, która odbędzie się od 26 do 29 sierpnia, w grodzie Neptuna ponownie będzie można zobaczyć słynne jachty i żaglowce oraz wziąć udział w wielu wyjątkowych atrakcjach.

W centralnym punkcie Baltic Sail Gdańsk 2022 tradycyjnie są oczywiście jednostki. W tym roku na Motławie będzie można zobaczyć m.in. „Libavę” – łotewską replikę XVII-wiecznego żaglowca, ponad stuletnią „Joannę Saturnę” i odbudowany dawny kuter rybacki „Olander”. Nie zabraknie też jednostek dobrze w Gdańsku znanych – „Antiki”, na której Jerzy Wąsowicz opłynął świat oraz „Bryzy H” – dawnego statku ratowniczego, który w latach 80. został przebudowany na jacht żaglowy.

W piątek 26 sierpnia i sobotę 27 sierpnia zacumowane w Marinie Gdańsk żaglowce będzie można zwiedzać, a w niedzielę 28 sierpnia obejrzeć w paradzie, która w godzinach 12-13 przepłynie Motławą. Dodatkowo codziennie zaplanowane są rejsy po Zatoce Gdańskiej – bilety można kupić na stronie internetowej imprezy.

Podczas Baltic Sail Gdańsk zaplanowano także wiele dodatkowych atrakcji. W piątek o godzinie 17 pod fontanną Neptuna zaśpiewa Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”, po którego występie ulicami miasta przejdzie parada żeglarzy. Z kolei w sobotę o godzinie 20.55 na Ołowiance odbędzie się bicie szantowego rekordu Szant pod Żurawiem i Baltic Sail Gdańsk w największej liczbie osób wykonujących utwór „Morze nasze morze”. W programie są też koncerty, inscenizacje historyczne, warsztaty pierwszej pomocy w wodzie i na lądzie oraz zajęcia plastyczne. W ramach Baltic Sail Gdańsk odbędą się też 44. Regaty o Puchar Obrońców Westerplatte 2022 i wyścig Bursztynowa 10.

Strona Baltic Sail Gdańsk 2022

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
2
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ