< Powrót
25
maja 2017
Tekst:
dol
Zdjęcie:
Donan.raven / Wikipedia
Zespół Nowej Zelandii prowadzący w pierwszym wyścigu Pucharu Ameryki w 2013 r.

Czy Amerykanie obronią Puchar Ameryki?

26 maja na Bermudach rozpocznie się 35 edycja America’s Cup. W tym roku legendarne regaty zainauguruje starcie obrońców trofeum, zespołu Oracle Team USA pod wodzą Jimmy’ego Spithilla, z francuską ekipą Team France Groupama, dowodzoną przez Francka Cammasa.

W regatach startują jeszcze załogi z Japonii, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Nowej Zelandii. Match racingowe wyścigi rozgrywane są w systemie „każdy z każdym”, a finał zmagań zaplanowano na 27 czerwca. Ekipa Oracle Team start w finale ma zagwarantowany.

Jimmy Spithill jest trzykrotnym triumfatorem imprezy. Także i tym razem zamierza walczyć o zachowanie trofeum dla amerykańskiej załogi.

– Kibice będą świadkami wyścigów, jakich do tej pory w Pucharze Ameryki nie było – mówił w jednym z wywiadów Spithill. – Wymagania dotyczące kondycji fizycznej i psychicznej zawodników wzrosły. Katamarany będą szybsze niż w poprzedniej edycji Pucharu, a konkurencja będzie zacięta. Mamy sześć dobrze przygotowanych, wspaniałych zespołów. To będzie jedna z najtrudniejszych edycji w długiej, 165-letniej historii Pucharu.

Apetyt na odebranie Amerykanom trofeum mają Brytyjczycy, czyli ekipa Land Rover BAR. Byłoby to ich pierwsze zwycięstwo w tych prestiżowych regatach. Skipper Brytyjczyków, sir Ben Ainslie, czterokrotny złoty medalista olimpijski, już raz zdobył Puchar, ścigając się w Oracle Team USA. Teraz chciałby przywieźć go do ojczyzny i liczy, że dzięki katamaranowi zbudowanemu specjalnie na te wyścigi, uda mu się ten cel osiągnąć.

W rozegranych po raz pierwszy w 1851 roku regatach triumfowały załogi amerykańskie, australijskie, nowozelandzkie i szwajcarskie. To czyni zwycięstwo w America’s Cup jednym z największych sportowych wyzwań na świecie.

Jak dotąd w Pucharze nie wystartowała polska załoga, co nie znaczy, że Polacy nie brali udziału w tej rywalizacji. W 32 edycji nasi żeglarze ścigali się w zagranicznych załogach. Karol Jabłoński płynął w hiszpańskiej ekipie Desafío Español 2007 jako skipper. Jacek Wysocki, Paweł Bielecki i Grzegorz Baranowski stanowili część włoskiej załogi +39 Challenge. Piotr Przybylski był w załodze China Team, a Arkadiusz Ornowski w niemieckiej ekipie United Internet Team Germany.

Strona Pucharu Ameryki 2017 

Harmonogram wyścigów 

PODZIEL SIĘ OPINIĄ